Dania przyjęła dziś ustawę, dopuszczającą możliwość zablokowania planowanego przebiegu rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 przez jej wody terytorialne. Projektowi gazociągu sprzeciwia się także Polska i Ukraina. Swoje zastrzeżenia ma również Komisja Europejska.
Ustawa przyjęta przez władze Danii zezwala rządowi na odrzucanie projektów rurociągów ze względu na zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa lub polityki zagranicznej. Wcześniej takie argumenty nie mogły być uzasadnieniem negatywnych decyzji w sprawie przebiegu rurociągów przez wody terytorialne. Planowana trasa Nord Stream 2 wchodzi na wody terytorialne Danii koło Bornholmu omijając akwen, na którym zatopiono po wojnie znaczne ilości niemieckiej broni chemicznej.
Duże wątpliwości względem Nord Stream ma również Komisja Europejska. Przedstawiła w listopadzie propozycję nowelizacji unijnej dyrektywy gazowej, która ma jednoznacznie wskazać, że podmorskie części gazociągów na terenie UE podlegają przepisom trzeciego pakietu energetycznego. Inicjatywa mogłaby zagrozić opłacalności projektu gazociągu Nord Stream 2. KE liczyła na to, że zmiany zostaną szybko przyjęte przez kraje UE.
- Zdecydowana większość państw członkowskich, w tym Polska, poparło kierunki zmian w dyrektywie gazowej, uznając jej nowelizację za niezbędną
- powiedział jeden z unijnych dyplomatów w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Głównym hamulcowym nowelizacji są Niemcy, czołowy beneficjent Nord Stream 2. Wczoraj w tej sprawie spotkali się nawet przedstawiciele Berlina i Moskwy, by wspólnym głosem wyrazić aprobatę dla projektu gazociągu.
- Rosja i Niemcy są zgodne, że projekt Nord Stream 2 powinien być realizowany i że nie należy stosować do niego reguł trzeciego pakietu energetycznego UE
- powiedział w środę po spotkaniu z szefem niemieckiego MSZ, Sigmarem Gabrielem, Arkadij Dworkowicz, rosyjski wicepremier. Sam Gabriel ocenił, że "Gazprom i jego partnerzy, a także wszyscy inni inwestorzy angażujący się w projekty energetyczne, potrzebują bezpieczeństwa prawnego".
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosja i Niemcy zgodne: projekt Nord Stream 2 będzie realizowany
Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Moc przesyłowa to 55 mld m sześc. surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 r. Po tym roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się projektowi.