Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Rosjanie uczcili pamięć wrogów Putina

Około tysiąca osób przemaszerowało w sobotę przez centrum Moskwy, aby w ten sposób uczcić pamięć adwokata Stanisława Markiełowa i dziennikarki niezależnej "Nowej Gaziety" Anastazji Baburowej, zamordowanych w styczniu 2009 roku w stolicy Rosji.

wikimedia
wikimedia
Około tysiąca osób przemaszerowało w sobotę przez centrum Moskwy, aby w ten sposób uczcić pamięć adwokata Stanisława Markiełowa i dziennikarki niezależnej "Nowej Gaziety" Anastazji Baburowej, zamordowanych w styczniu 2009 roku w stolicy Rosji.

Niesiono transparenty z napisami: "Faszyzm nie przejdzie!", "Pamiętać - znaczy walczyć!" i "Wolność dla więźniów politycznych!" Wśród uczestników manifestacji byli m.in. koordynator radykalnego Frontu Lewicy Siergiej Udalcow, przywódca demokratycznej partii Jabłoko Grigorij Jawliński i lider ruchu Solidarność Ilja Jaszyn.

34-letni Markiełow i 25-letnia Baburowa zostali zastrzeleni 19 stycznia 2009 roku po południu na ruchliwej ulicy w pobliżu Soboru Chrystusa Zbawiciela, kilkaset metrów od Kremla, gdy wracali z konferencji prasowej dotyczącej przedterminowego uwolnienia pułkownika Jurija Budianowa skazanego za gwałt i zabójstwo młodej 18-letniej Czeczenki Elizy Kungajewej. Markiełow był pełnomocnikiem jej rodziny.

Gdy na miejscu zabójstwa zaczęto ustawiać kwiaty, znicze i zdjęcia zabitych, usuwała je milicja. „Tu jest normalna moskiewska ulica, a nie cmentarz!” krzyczał do ludzi major milicji.

Markiełow należał do grona wziętych adwokatów moskiewskich. Prowadził wiele głośnych spraw. Blisko współpracował z Anną Politkowską, także dziennikarką "Nowej Gaziety", zastrzeloną w 2006 roku w centrum Moskwy.

Baburowa była studentką na Wydziale Dziennikarstwa Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU) im. Michaiła Łomonosowa. Wcześniej ukończyła Wydział Prawa Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) oraz Wydział Ekonomii i Zarządzania czarnomorskiej filii MGU. Jednocześnie pracowała dla niezależnej "Nowej Gaziety". Zajmowała się nieformalnymi ruchami młodzieżowymi i neonazistami.

Zabójstwa dokonało dwoje stronników neonazistowskiego ugrupowania Rosyjski Wizerunek - Nikita Tichonow i Jewgienija Chasis. W maju 2011 roku sąd w Moskwie skazał Tichonowa na dożywocie, a Chasis na 18 lat łagru. Nie przyznali się do zabójstwa.

31-letni Tichonow i 26-letnia Chasis mieli należeć wcześniej do skrajnie prawicowej, zdelegalizowanej Rosyjskiej Jedności Narodowej (RNE). Zabijając Markiełowa, chcieli się zemścić za jego udział w procesach sądowych przeciwko nacjonalistom. Baburowa miała zginąć jako świadek zabójstwa prawnika. 

Tymczasem jej szef Aleksander Barszakow stwierdził, że nigdy nie byli oni członkami jego organizacji.

Jeden ze świadków w czasie procesu wskazywał za to na związki nacjonalistów z pracownikiem administracji prezydenta. To jednak sądu nie zainteresowało.

Już po ogłoszeniu aktu oskarżenia w tej sprawie, w listopadzie 2010 r., w czasie moskiewskiego festiwalu „Zawód – dziennikarz” uniemożliwiono publiczne wyświetlenie filmu poświęconego Baburowej.

 



Źródło: PAP,niezalezna.pl

kp