Piątkowe mecze Arki Gdynia z Jagiellonią Białystok i solidnego beniaminka ŁKS Łódź z Lechią Gdańsk zainaugurują sezon piłkarskiej ekstraklasy, różniący się od poprzednich. Ze spadającymi trzema drużynami, nową nazwą, większymi pieniędzmi i obowiązkiem gry młodzieżowca. Ten ostatni pomysł chwali Michał Globisz. "Zawsze byłem jego orędownikiem" - podkreślił były trener juniorskich reprezentacji Polski.
Michał Globisz uważa, że konieczność wystawiania w nowym sezonie ekstraklasy w każdym zespole co najmniej jednego piłkarza urodzonego w 1998 roku bądź młodszego jest świetnym pomysłem:
Zawsze byłem zdecydowanym orędownikiem wprowadzenia takiego rozwiązania w ekstraklasie. To świetny pomysł, który ma podwójną zaletę. Z jednej strony nakazuje wystawić młodego chłopaka do pierwszego składu, a ponadto wymusza na klubach szersze spojrzenie na całe szkolenie i na to, co się dzieje z młodzieżą.
Nowy przepis może sprawić, że młodzi zawodnicy otrzymają więcej szans na grę
Patryk Dziczek został nominowany do nagrody Młodzieżowiec Miesiąca @PKOBP! ??? Pomocnik Piasta może otrzymać drugie takie wyróżnienie w tym sezonie! ?
— Piast Gliwice S.A. (@PiastGliwiceSA) February 28, 2019
Szczegóły ? https://t.co/3fES8XBob6 pic.twitter.com/46eY3FIedL
Były trener juniorskich reprezentacji Polski - pod jego wodzą biało-czerwoni zostali w 2001 roku w Finlandii mistrzami Europy do lat 18 - nie ukrywa, że młodzi zawodnicy i wychowankowie często są traktowani w klubach po macoszemu.
Co najmniej jeden młodzieżowiec musi grać, ale dla pewności w szerokiej kadrze powinno ich być minimum pięciu. Zatem zacznie się szukanie, zwiększy się zainteresowanie i tacy piłkarze nie będą już znajdowali się w klubie na drugim planie
– zauważył szkoleniowiec.
Można jednak dostrzec pewne wady tego przepisu. O ile wcześniej kluby Ekstraklasy nie musiały zgłosić żadnego młodego zawodnika i często wypożyczali ich do niższych lig, aby się ograli i nabierali doświadczenia, to teraz powinny mieć w kadrze takich piłkarzy, niejako na zapas, na wypadek kontuzji bądź kartek. Będą oni przez długi czas "zamrożeni" i wejdą do gry w przypadku przymusowej absencji podstawowego młodzieżowca.
W takich sytuacjach nie ma złotego środka ani idealnego rozwiązania. Zawsze jest coś za coś, ale wszystko można jakoś poukładać. Natomiast jeśli jakiś zespół będzie miał problemy z młodzieżowcami, którzy nie będą prezentować odpowiedniego poziomu, czyli zaczną osłabiać drużynę, to jest ewidentny sygnał, że w tym klubie kuleje praca z młodzieżą. Ten przepis nie tylko nakaże przyjrzeć się kadrom zespołów juniorskich, ale zmusi także do zwrócenia uwagi na to, w jakich warunkach one trenują i grają, choćby, czy mają do dyspozycji trawiaste boiska
– tłumaczy Globisz.
Dziś inauguracja nowego sezonu Ekstraklasy
?????????! ? pic.twitter.com/Pa2Afpz1tF
— PKO BP Ekstraklasa (@_Ekstraklasa_) July 19, 2019
Inauguracja Ekstraklasy nastąpi w piątek o godz. 18 w Gdyni, gdzie Arka zmierzy się z Jagiellonią. Wieczorem tego dnia (20.30) ŁKS podejmie Lechię. Do końca roku odbędzie się 20 kolejek, ostatnia jest zaplanowana na 21 grudnia.
Wciąż obowiązuje system 37 kolejek bez podziału punktów po fazie zasadniczej. Po 30 kolejkach (11 kwietnia) drużyny utworzą dwie ośmiozespołowe grupy: mistrzowską i spadkową, a następnie rozegrają jeszcze po siedem meczów. Piłkarze zakończą rozgrywki 22-23 maja.