10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

Workation, czyli praca na urlopie. Dlaczego nie potrafimy odpocząć?

Większość polskich pracowników nie jest w stanie całkowicie odciąć się od spraw zawodowych nawet podczas wakacyjnego wypoczynku. Na plaży często odbierają służbowe telefony, a niektórzy nie omijają także służbowych e-maili. Jak temu zaradzić?

Praca na urlopie? To zdarza się często
Praca na urlopie? To zdarza się często
pixabay.com

Jak wynika z badań, podczas urlopu łatwiej odciąć się od pracy młodym pracownikom z pokolenia Z. Natomiast osobom 50+, czyli przedstawicielom pokolenia X, które swoje pierwsze kroki na rynku pracy stawiało w czasach przemian lat 90. XX wieku, odcięcie się od obowiązków zawodowych sprawia najwięcej trudności.

- To oni najczęściej (62 proc.) odbierają na urlopie służbowe telefony i dość często (43 proc.) odpowiadają też na e-maile w sprawach zawodowych - informuje "Rzeczpospolita". 

Dlaczego pracujemy na urlopie?

Wielu pracujących Polaków nie potrafi całkowicie oderwać się od swoich obowiązków zawodowych, nawet podczas czasu przeznaczonego na wypoczynek i relaks. Dlaczego? Przyczyny tego zjawiska mogą być różnorodne.

Po pierwsze, może to wynikać z intensywnego tempa pracy i dużego obciążenia zawodowego, które powoduje, że pracownicy czują się związani z pracą niezależnie od miejsca i czasu. Technologia, zwłaszcza smartfony i dostęp do internetu, umożliwiają ciągły kontakt z pracą, co utrudnia pełne odcięcie się od niej na czas urlopu. Po drugie, niektórzy pracownicy mogą odczuwać presję ze strony pracodawcy lub kolegów z pracy, co sprawia, że czują potrzebę odpowiadania na służbowe telefony czy e-maile, nawet w czasie urlopu. Obawiają się, że nieobecność może być źle odebrana lub że nie będą w stanie nadążyć z pracą po powrocie.

Dodatkowo, istnieje również zjawisko wewnętrznej motywacji pracowników, którzy sami nie potrafią się oderwać od pracy, ponieważ czują się zaangażowani w nią emocjonalnie lub zależy im na osiągnięciu sukcesu zawodowego. Niestety, brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych, spadku efektywności w pracy oraz osłabienia relacji rodzinnych i społecznych.

 

Workation. Co to jest? Wybieramy go coraz częściej

"Rzeczpospolita" podkreśla też, że co trzeciemu z nas trudno o zalecany przez psychologów jednorazowy dłuższy wypoczynek. "Potencjalne rozwiązanie to workation: połączenie wakacyjnego wyjazdu z pracą. Według czerwcowego sondażu sieci Komputronik 29 proc. pracowników umysłowych rozważało ten model jako pomysł na tegoroczne wakacje, prawie co piąty z nich był już zdecydowany na jego realizację" - czytamy w "Rz". 

Workation to połączenie słów "work" (praca) i "vacation" (urlop, wakacje), które odnosi się do praktyki łączenia pracy zdalnej z wypoczynkiem i podróżowaniem. W skrócie, "workation" oznacza wykonywanie obowiązków zawodowych z dowolnego miejsca na świecie, najczęściej z atrakcyjnego turystycznie regionu, pozwalając pracownikowi na połączenie pracy z przyjemnościami związanymi z podróżowaniem i odkrywaniem nowych miejsc.

Podczas "workation", pracownik zazwyczaj korzysta z technologii, takich jak laptop, smartfon i internet, aby utrzymać kontakt z firmą, wykonywać swoje zadania zawodowe oraz uczestniczyć w wideokonferencjach czy rozmowach zespołowych, podobnie jak w pracy zdalnej. Różnicą jest to, że "workation" odbywa się w nowym, ciekawym otoczeniu, które może być np. nad morzem, w górach, na egzotycznej wyspie lub w innym miejscu atrakcyjnym turystycznie.

 



Źródło: niezalezna.pl

#workation #praca na urlopie

Michał Kowalczyk