- Przepisy prawa gospodarki wolnorynkowej dają daleko idącą swobodę w kształtowaniu cen - mówił podczas konferencji prasowej prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Przekazał jednocześnie, że urząd wszczął postępowanie wyjaśniające ws. cen rynkowych paliw. Pytany przez nas o ocenę praktyk Orlenu w roku ubiegłym, jednoznacznie wykluczył niedozwolone praktyki.
Wszczęliśmy postępowanie wyjaśniające ws. cen rynkowych paliw - przekazał podczas konferencji prasowej prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Urząd wystąpił już do PKN Orlen z żądaniem szczegółowych informacji, w przyszłym tygodniu zwróci się do pozostałych podmiotów na rynku paliw.
Chróstny przekazał, że postępowanie jest prowadzone w sprawie a nie przeciwko komuś. - Chcemy drobiazgowo wyjaśnić tę sytuację - zaznaczył.
- Tego typu sytuacje zawsze wymagają analizy i rzetelnego przyjrzenia się faktom, Musimy bazować na faktach. Rygor postępowania daje UOKiK dostęp do wiarygodnych informacji
- mówił prezes.
Pytany przez niezalezna.pl o wyliczenia, jakoby PKN przez większość roku 2022 sprzedawał diesla taniej, niż wskazywałaby logika warunków rynkowych, usłyszeliśmy:
„przepisy prawa gospodarki wolnorynkowej dają daleko idącą swobodę w kształtowaniu cen”.
Wygląda na to, że Orlen od początku roku do października sprzedawał diesla taniej, niż by mógł, gdyby kierował się "warunkami rynkowymi". Dopiero w grudniu wyszedł na remis. pic.twitter.com/jUhzKTbZD1
— rafalhirsch (@rafalhirsch) January 4, 2023
- Gdy analizowaliśmy tę sytuację w zeszłym roku, przy wykorzystaniu szeregu danych, poziom cenowy w Polsce, szczególnie w pierwszym kwartale 2022, był faktycznie jednym z najniższych w Unii Europejskiej - przyznał prezes UOKiK.
Wskazał, że urząd widział „kształtowanie się równoległe cen w Polsce do cen na rynkach międzynarodowych”. - Ceny były niższe, natomiast tendencja i trendy były zachowane - dodał Chróstny.
(wyliczenia UOKiK)
Nawiązał tym samym do komunikatu UOKiK z sierpnia ub. r. W nim czytamy m.in.: „badanie wykazało, że wzrost cen paliw w Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, ma fundamenty rynkowe – brak jest podstaw do stwierdzenia, iż może on wynikać z niedozwolonych praktyk przedsiębiorców”.
Cały komunikat TUTAJ.
Uprzedził, że „w najbliższych tygodniach mogą nas czekać zakłócenia w kształtowaniu cen - to ściśle powiązane z podażą, z mechanizmami rynkowymi”.
Nawiązując do wszczętego postępowania, dodał: „nie pozostawimy żadnych wątpliwości, czy dane zachowanie stanowiło złamanie prawa czy było działaniem w ramach swobodnego prowadzenia działalności gospodarczej. Chcemy to bardzo drobiazgowo wyjaśnić”.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przekazał, że samorządowcy z Ruchu Tak Dla Polski złożą do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wnioski o zbadanie polityki Orlenu w zakresie kształtowania cen paliw.
Chróstny pytany o tę deklarację, odparł:
„o tych wnioskach wiemy jedynie z przekazów medialnych. Mamy dynamiczną sytuację, może się zmieniać z godziny na godzinę. Nieraz mija kilka dni, zanim dokumenty do nas docierają. Nieraz podmiot, który zapowiada skierowanie wniosku, potrzebuje czasu na przygotowanie takiego wniosku”.