Kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta Warszawy postanowił Święto Wojska Polskiego spędzić inaczej niż większość Polaków. Stwierdził, że zamiast pojawić się na pięknej defiladzie wojskowej, ukazującej siłę państwa polskiego, pójdzie... na jarmark, a przy okazji będzie kpił z defilady.
"Świetna alternatywa dla patetycznej atmosfery wielkiej defilady" - napisał na Twitterze Rafał Trzaskowski. Kandydat na prezydenta Warszawy nawet w Święto Wojska Polskiego nie potrafił uszanować decyzji tysięcy osób o uczestnictwie w największej wojskowej defiladzie, zwanej też Wielką Defiladą Niepodległości, sugerując, że atmosfera defilady jest "przesadnie sztuczna".
U dominikanów na Freta – Jarmark św. Jacka – mały, ale przytulny. Można poszperać w książkach, kupić dżem i porozmawiać z sąsiadami. Świetna alternatywa dla patetycznej atmosfery wielkiej defilady. #Trzaskowski2018 pic.twitter.com/twkGWygCe6
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) 15 sierpnia 2018
Od samego rana partyjni koledzy Rafała Trzaskowskiego starali się umniejszyć rolę Święta Wojska Polskiego. Były szef MON Tomasz Siemoniak bawił się we wróżkę, przewidując co powie dziś prezydent Andrzej Duda. Dogryzanie prezydentowi nie wyszło, bowiem zwierzchnik sił zbrojnych mówił głównie o bohaterstwie polskich żołnierzy.
Później do głosu doszedł Czesław Mroczek, który na antenie TVP Info, zamiast cieszyć się z wielkiego święta Wojska Polskiego, postanowił stwierdzić, że defilada wojskowa będzie nieudana, gdyż będą na niej... "krzyczeć braki".
Wystąpił także Grzegorz Schetyna. Szef PO podkreślił, że za dwa lata w 2020 r. "już w innej rzeczywistości politycznej po zwycięskich wyborach i tych samorządowych i tych parlamentarnych" będzie można zorganizować uroczystości w taki sposób, aby "wszyscy stanęli obok siebie". Nawet w tak wielkie święto postanowił więc uprawiać politykę.
Jak widać, Rafał Trzaskowski wpisał się w retorykę swoich partyjnych towarzyszy, całkowicie umniejszającą dzisiejsze święto wojskowe. Aktywność "totalnej opozycji" ograniczyła się do złożenia kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza, by później już zająć się tym co zawsze - czyli brutalną polityką.