Na terenie działającego w centrum Gdańska Szpitala im. Mikołaja Kopernika otwarto lądowisko dla helikopterów. Rolę tę pełni posadowiona 22 m nad ziemią platforma ulokowana między budynkami szpitalnymi. Lądowisko kosztowało ponad 6 mln zł.
Lądowisko służyć będzie działającemu w ramach spółki Copernicus Podmiot Leczniczy Szpitalowi im. Mikołaja Kopernika, który jest jedną z największych placówek leczniczych w Gdańsku.
Prezes zarządu spółki Copernicus Dariusz Kostrzewa poinformował, że lądowisko było ostatnim elementem koniecznym do tego, by w szpitalu przy ul. Nowe Ogrody mogło działać przeznaczone dla maluchów z całego regionu pomorskiego Centrum Urazowe dla Dzieci.
Dziś mamy ten element uzupełniony, jesteśmy pełnoprawnie działającym Centrum Urazowym dla Dzieci – powiedział Kostrzewa.
Wyjaśnił, że lądowisko jest pierwszą taką inwestycją w Polsce. Składa się na nie płyta w kształcie kwadratu o boku liczącym około 21 metrów, usytuowana około 22 metrów nad ziemią. Konstrukcję zbudowano między szpitalnymi obiektami zlokalizowanymi w centrum Gdańska, wśród zwartej zabudowy miejskiej.
Na lądowisku będą lądowały śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, będą transportowały do nas z założenia dzieci, ale wiadomo, że nie tylko: jesteśmy szpitalem, który świadczy pełen wachlarz usług medycznych w zakresie ratowania życia i z całą pewnością trafią tutaj też pacjenci dorośli – powiedział Kostrzewa, przypominając, że dotąd pacjentów wymagających szybkiej pomocy w szpitalu im. Kopernika przyjmowano na lądowisku służącym Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu (UCK) w Gdańsku, a stamtąd przewożono do placówki karetkami.
Obecny na otwarciu lądowiska marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk przypomniał, że oddawane do użytku lądowisko jest trzecim takim w Gdańsku. Poza UCK własne lądowisko ma też szpital na Zaspie. Struk zaznaczył też, że lądowisko będzie służyło m.in. transportowi chorych mających trafić pod opiekę szpitalnego oddziału ratunkowego, który działa w placówce przy ul. Nowe Ogrody.