Światowa gospodarka w tym roku zużyje około 8,3 mld ton węgla, a globalne wydobycie tego surowca osiągnie 8,8 mld ton, prognozuje Międzynarodowa Agencja Energii (IEA). Mimo powszechnych twierdzeń o odejściu od węgla sytuacja rysuje się zgoła inaczej - zaznacza Polska Grupa Górnicza (PGG).
Przedstawiciele PGG, powołując się na dane Międzynarodowej Agencji Energi z lipcowego raportu dotyczącego światowego rynku węgla, podkreślają, że tegoroczne wydobycie węgla może być o 200 mln ton większe niż w rekordowym 2022 roku. Wtedy kopalnie na całym świecie dostarczyły ponad 8,6 mld ton tego surowca, czyli o 8 proc. więcej niż rok wcześniej.
- informuje najnowsze opracowanie największej górniczej spółki w Polsce. Za przewidywany wzrost produkcji odpowiadać będą głównie Chiny, Indie i Indonezja.
Agencja przewiduje również, że globalne zużycie węgla w tym roku pozostanie na poziomie ponad 8,3 mld ton - to nowy rekord, ustanowiony przed rokiem.
- zwraca uwagę Polska Grupa Górnicza.
W ubiegłym roku Chiny i Indie, będące największymi producentami węgla, zanotowały znaczący wzrost produkcji tego surowca, odpowiednio o 11 proc. i 12 proc. Produkcja węgla w UE wzrosła o 5 proc., głównie dzięki wydobyciu węgla brunatnego w Niemczech, Czechach i Bułgarii.
Chiny i Indie łącznie odpowiadają za blisko 70 proc. światowego zużycia węgla. Roczne zużycie węgla w UE wzrosło do niemal 0,45 mld ton.
- podsumowują przedstawiciele PGG, wskazując, że w 2022 roku produkcja, popyt i zużycie węgla na świecie osiągnęły rekordowe wartości.
"W roku 2023 nie należy spodziewać się zmiany tego trendu - wbrew obiegowym opiniom, że świat odchodzi od węgla, jest zupełnie odwrotnie" - czytamy w raporcie PGG, bazującym na danych Międzynarodowej Agencji Energii.