Działania rządu w kwestii porozumienia się ze związkami zawodowymi nauczycieli zyskały aprobatę w zdecydowanej większości. Jak poinformowała wicepremier Beata Szydło, związki zaakceptowały cztery z pięciu propozycji, jakie gabinet Mateusza Morawieckiego miał dla nauczycieli. Rozmowy będą kontynuowane jutro.
Dziś w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbyło się kolejne nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego na temat sytuacji w oświacie.
Po zakończeniu rozmów wicepremier powiedziała, że cztery spośród pięciu punktów, które rząd zaproponował, zostały zaakceptowane przez strony. Wskazała, że chodzi m.in. o przyspieszenie możliwości awansu zawodowego nauczycieli oraz zmiany w systemie oceniania nauczycieli.
Zapewniła, że rząd jest przygotowany do wypłacenia we wrześniu podwyżki, która początkowo była planowana na 2020 rok.
- Ale jeszcze chcemy przychylić się do oczekiwań strony związkowej dotyczących usztywnienia pewnych dodatków, czy też włączenia ich w podstawę wynagrodzeń
– dodała. Poinformowała, że rozmowy będą kontynuowane jutro.
Po dzisiejszych rozmowach wicepremier Szydło poinformowała też, że część osób, które najdłużej prowadziły strajk głodowy w Kuratorium Oświaty w Krakowie, podjęła decyzję o przerwaniu protestu.
- Chcę bardzo serdecznie za to podziękować
– powiedziała Szydło.
Wcześniej w przerwie rozmów Szydło informowała, że podczas rozmów rząd przedstawił związkom zawodowym pięć propozycji. Są to: podwyżka od września tego roku, dodatkowe środki dla młodych nauczycieli rozpoczynających pracę, przyspieszenie możliwości awansu zawodowego nauczycieli, określenie minimalnej, kilkusetzłotowej stawki dodatku za wychowawstwo oraz zmiany w systemie oceniania nauczycieli.