Pulsoksymetry, pozwalające na monitorowanie saturacji krwi, będą dostępne dla każdego pacjenta COVID-owego - zapowiedział dzisiaj podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia. Program #DomowaOpiekaMedyczna to, jak wskazał szef resortu, "bardzo realne narzędzie walki z dużą liczbą zgonów".
Szef resortu nauki Adam Niedzielski poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej, że program opieki medycznej nad osobami mającymi dodatni wynik COVID-19 zmienił się, bo resort dokonał jego oceny po dwóch tygodniach działania.
- Ten program tak naprawdę, i to jest najważniejsze dzisiaj stwierdzenie, jest bardzo realnym narzędziem walki niestety z dużą liczbą zgonów, którą odnotowaliśmy w ostatnich dwóch tygodniach
- zaznaczył Niedzielski. Powiedział, że lekarze zwrócili uwagę na to, iż pacjenci za późno trafiają do szpitala.
- Odkładamy na ostatni moment to, kiedy potrzebujemy interwencji medycznej, takiej bardziej specjalistycznej, szpitalnej. Karetki są wzywane zbyt późno - dodał.
- Żeby dobrze trafić w początek tego procesu (leczenia) chcemy, żeby wszyscy pacjenci w Polsce, którzy mają dodatki wynik byli objęci właśnie taką domową opieką medyczną, żeby mieli szansę, mieli możliwość trafić do szpitala w odpowiednim momencie, kiedy te terapia, kiedy te środki będą najskuteczniejsze
- mówił. Dodał, że chciałby, aby wszyscy Polacy mieli zapewnioną taką dostępność.
"Zdecydowaliśmy się razem z panem premierem Mateuszem Morawieckim, że taka dostępność do pulsoksymetru od państwa dla obywatela będzie zapewniona dla każdego, kto ma dodatni wynik testu COVIDowego".
W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej Niedzielski zaprezentował również film promujący program domowej opieki medycznej nad osobami mającymi dodatni wynik COVID-19. W filmie poinformowano, że jeśli ktoś jest zarażony koronawirusem to może liczyć na całodobową opiekę medyczną w domu. Aby było to możliwe, należy wypełnić formularz na stronie internetowej resortu zdrowia lub poprosić lekarza POZ o zgłoszenie. Wówczas zainteresowany otrzyma pulsoksymetr - wynika z zaprezentowanego filmu.
Zobacz, jak działa program #DomowaOpiekaMedyczna ⤵️
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 30, 2020
Więcej 👉 https://t.co/YtF8vtKVFY pic.twitter.com/VE1HzhTbeM
Jak monitorowany jest stan zdrowia pacjentów w ramach programu #DomowaOpiekaMedyczna ❓
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 30, 2020
Więcej 👉 https://t.co/YtF8vtKVFY pic.twitter.com/z0nFmB9WkO
Dla kogo jest Domowa Opieka Medyczna?
Pacjenci z COVID-19, którzy ukończyli 55 lat są automatycznie włączeni do programu Domowej Opieki Medycznej. Po stwierdzeniu pozytywnego wyniku na COVID-19 pacjentowi zostanie dostarczony pulsoksymetr przez pracownika Poczty Polskiej.
Pacjenci, którzy mają mniej niż 55 lat wykorzystują jedną z dwóch ścieżek:
a) wypełniają formularz Pulsocare, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia lub
b) kwalifikowani są przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM.
Jak tłumaczy MZ, pacjenci objęci programem Domowej Opieki Medycznej zostaną objęci zdalnym monitoringiem parametrów, w tym poziomu saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem, tętna, temperatury oraz objawów chorobowych. Wprowadzenie bieżącego nadzoru nad pacjentami pozostającymi w izolacji domowej jest konieczne ze względu na wysoki poziom stwierdzanych zakażeń. Taki nadzór będzie sprawowany w sposób ciągły, przez całą dobę, przez Centrum Kontaktu powołane przez Ministerstwo Zdrowia.
Konsultanci i lekarze będą monitorować wyniki pomiarów pacjentów i w razie konieczności wezwą Pogotowie Ratunkowe, natomiast w sytuacjach niepokojących pacjent zostanie skierowany na zdalną konsultację, która odbędzie się w formie teleporady.
"Kluczowe w tym procesie jest odpowiednio wczesne uchwycenie przez lekarzy grupy pacjentów, którzy ze względu na pogorszenie stanu zdrowia powinni trafić na leczenie szpitalne" - tłumaczy MZ.