W dniu dzisiejszym premier Mateusz Morawiecki odbył rozmowy z premierami Iraku Mustafą al–Kadhimim oraz regionalnego rządu Kurdystanu – Masrourem Barzanim. Tematem rozmów był kryzys migracyjnego na granicy Polski i Białorusi – poinformował szef polskiego rządu.
"Premier Iraku obiecał wszelką pomoc i współpracę w sprowadzaniu swoich obywateli do kraju. Powrót będzie dotyczył także tych, którzy zostali zatrzymani w ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce po nielegalnym przekroczeniu granicy. Przekazał także, że nadal będą wstrzymane bezpośrednie loty do Mińska z terytorium Iraku. Premier al-Khadimi wyraził solidarność z Polską i zapewnił, że Irak podejmie wszelkie możliwe kroki, aby obywatele tego kraju wrócili do ojczyzny."
- napisał Mateusz Morawiecki na swoim profilu na Facebooku.
Szef polskiego rządu przekazał, że premier Kurdystanu także zaoferował współpracę.
"Premier Kurdystanu także zaoferował współpracę. Podczas rozmowy podkreślił, że ludzie, którzy znaleźli się na granicach Unii Europejskiej są ofiarami przemytników."
- czytamy we wpisie.
Premier RP podkreślił, że nielegalna migracja wspierana przez białoruskie służby ma doprowadzić do destabilizacji sytuacji politycznej i zagrozić bezpieczeństwu Polski i UE.
„Do tej wojny wykorzystywani są obywatele Iraku, także pochodzący z Kurdystanu”
– podkreślił Morawiecki.
Ponadto, Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że Polska broni zarówno swojej integralności terytorialnej, jak i granic zewnętrznych Unii Europejskiej przed działaniami reżimu Łukaszenki.
"Współpraca z naszymi partnerami z Iraku ma na celu ograniczenie ludzkich tragedii, które są efektem działań dyktatora i przestępczych grup, które próbują zarabiać na ludzkiej krzywdzie"
- napisał premier.
Zapewnił, iż oprócz polskich żołnierzy, Straży Granicznej i policji, nieustannie pracuje też polska dyplomacja.
"Czynimy zabiegi i prowadzimy rozmowy na najwyższych szczeblach, by rozwiązać problem nielegalnej migracji od strony systemowej i na zasadzie międzynarodowego porozumienia"
- przekonywał.
"Tylko na drodze współpracy wielu państw, które są ofiarami nielegalnych działań Łukaszenki, jesteśmy w stanie poradzić sobie z zagrożeniami i jednocześnie pomóc ofiarom wojny hybrydowej wrócić swoich krajów"
- oświadczył szef rządu.
Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje. Do 2 grudnia w pasie przygranicznym polsko-białoruskim obowiązuje stan wyjątkowy.