Dzięki działaniom Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (GIOŚ), w dniach 6-10 września, dwie pierwsze partie odpadów komunalnych przywiezionych nielegalnie do Polski z Wielkiej Brytanii zostały zwrócone do kraju wysyłki - poinformował dziś GIOŚ.
Jak przypomniano, od 28 czerwca do 12 lipca br. Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku zatrzymały 45 kontenerów zawierających łącznie ok. 1097 ton odpadów z Wielkiej Brytanii.
„Odpady te transportowane były jako tworzywa sztuczne, jednak oględziny wykazały, że były to zmieszane odpady pochodzenia komunalnego”
- podkreślono.
Główny Inspektor Ochrony Środowiska - jako właściwy organ w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów w Polsce - negocjował zwrot odpadów z brytyjską agencją ds. środowiska. Jak wyjaśniono w wyniku tych działań 6 września do Wielkiej Brytanii zwrócono 6 kontenerów o masie 225 ton, a w poniedziałek 10 września - pięć kontenerów o masie 600 ton.
„Zwrot pozostałych kontenerów planowany jest w najbliższych dniach. Agencja Brytyjska podjęła kroki w celu skontrolowania firm, które wysłały odpady”
- zapewnił GIOŚ.
Jak informował na początku lipca br. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Gdańsku nielegalny transport został ujawniony w Porcie Gdynia, odpady miały trafić na południe kraju.
Akcja była prowadzona w ramach ogólnoświatowej operacji pod nazwą Demeter IV - ukierunkowanej na kontrolę transgranicznego przemieszczania odpadów w obrocie morskim i lądowym - uczestniczyli, m.in. funkcjonariusze Izby Administracji Skarbowej i Straży Granicznej, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego i WIOŚ w Gdańsku. W ramach działań w całym kraju zatrzymano blisko 1,5 tys. ton różnego rodzaju niedozwolonych odpadów, z tego prawie 1,1 tys. ton w Porcie Gdynia.
Inicjatorem Demeter IV jest Światowa Organizacja Ceł (WCO), w Polsce jej koordynatorem jest departament ceł w Ministerstwie Finansów. W operacji od 4 czerwca do 8 lipca br., oprócz Polski, wzięły udział 73 państwa.