10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Ostatnie pożegnanie ks. infułata Stanisława Bogdanowicza

Setki wiernych wzięły udział w sobotnim pogrzebie ks. infułata Stanisława Bogdanowicza, zmarłego przed ponad tygodniem wieloletniego proboszcza Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył kapłana Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Śp. ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz
Śp. ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz
TVP Gdańsk/print screen

Pożegnanie kapłana miało szczególnie uroczystą oprawę. W poprzedzającej pochówek mszy świętej odprawionej pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia udział wzięły delegacje lokalnych i regionalnych władz oraz przedstawiciele miejscowych organizacji, instytucji i innych środowisk. Nabożeństwo odbyło się w asyście wojska i harcerzy, a o oprawę muzyczną zadbał chór Capella Gedanensis.

Jeszcze przed mszą w Bazylice odczytano list od prezydenta Andrzeja Dudy, który nazwał zmarłego „kapłanem wielkiej wiary, dobrym i szlachetnym człowiekiem”. 

Jego pełne poświęcenia życie wypełniły szczególne zasługi dla Kościoła i Rzeczpospolitej. W naszej pamięci zapisał się jako oddany ojczyźnie, niestrudzony w pracy, żarliwy patriota, który nie ugiął się pod komunistycznym jarzmem

– napisał prezydent Duda.

Przypomniał o mszach patriotycznych, które ks. Bogdanowicz odprawiał w czasach PRL-u oraz o tym, że „nie zważając na zagrożenie ze strony ówczesnej władzy, kultywował pamięć o prawdziwych bohaterach Rzeczypospolitej – żołnierzach antykomunistycznego podziemia oraz ofiarach niemieckich i sowieckich zbrodni”. 

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej składam dzisiaj hołd dla zasług śp. ks. infułata Stanisława Bogdanowicza i wyrażam głęboką wdzięczność za jego ofiarną i odważną postawę

 – podkreślił w liście prezydent.

W trakcie nabożeństwa ogłoszono też postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy o pośmiertnym odznaczeniu kapłana Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w działalności na rzecz Kościoła Katolickiego w Polsce oraz zachowanie dziedzictwa narodowego, za pracę duszpasterską i społeczną na rzecz środowisk kombatanckich”. Order został przekazany na ręce brata zmarłego duchownego.

Specjalny list przysłała też premier Beata Szydło. Nazwała w nim zmarłego „niezastąpionym przewodnikiem na drodze wiary z oddaniem wypełniającym swoją misję, kapłanem o pięknej karcie opozycyjnej”. 

Postawą i wyborami dawał przykład odwagi, konsekwencji i niezłomności zasad. (…) Kierujące nim idee przekuwał zawsze w konkretne działania skierowane zawsze ku dobru człowieka, dobru Kościoła i naszej ojczyzny. (…) Polski Kościół, polskie życie społeczne, a przede wszystkim Gdańsk, tracą dziś wybitnego kapłana oddanego Kościołowi, swemu miastu i Polsce 

– napisała premier w liście, który został odczytany w czasie mszy.

Składamy dzięki za jego bogate, pełne bożej i mądrej treści długie życie 
– podkreślił z kolei metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź. 

Pamięć i wdzięczność przyprowadziła nas w mury bazyliki
– mówił metropolita określając kapłaństwo zmarłego jako „służebne, bezinteresowne, świadome siebie”. 


Wypełniał zadania z uwagą, zapałem i swoistym profesjonalizmem 
– zaznaczył arcybiskup dodając, że zmarły kapłan był „jednym z tych, którzy w trudnych powojennych czasach, w epoce komunizmu, nie szczędzili trudu dla umocnienia katolickiej tożsamości i ducha wolności”.

Po mszy św. trumnę z ciałem duchownego pochowano w Krypcie Kapłanów Archidiecezji Gdańskiej w Bazylice Mariackiej.

Uroczystości żałobne związane z pożegnaniem infułata Stanisława Bogdanowicza rozpoczęły się już w piątek w Konkatedralnej Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsku (to pełna nazwa świątyni określanej powszechnie jako Bazylika Mariacka). Tego dnia po południu do kościoła wprowadzono trumnę z ciałem kapłana i odprawiono mszę świętą pod przewodnictwem gdańskiego biskupa pomocniczego Zbigniewa Zielińskiego. To nabożeństwo zorganizowano głównie z myślą o kapłanach z dekanatu.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Gdańsk #pogrzeb #Stanisław Bogdanowicz #Sławoj Leszek Głódź

redakcja