O zdjęcia uwieczniające Poznań lat 50. ubiegłego wieku i ówczesnych poznaniaków w codziennych sytuacjach prosi Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. Placówka, wraz z poznańskim oddziałem IPN, przygotowuje wystawę z okazji 65. rocznicy robotniczego zrywu.
28 czerwca 1956 r. robotnicy ówczesnych Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Robotniczy bunt przeszedł do historii jako Poznański Czerwiec.
Jak powiedziała szefowa Muzeum Czerwca Kinga Przyborowska, przygotowania do tegorocznych obchodów rocznicy już trwają, ze względu na pandemię wiele wydarzeń zapewne będzie się odbywało w sieci.
Przygotowywana właśnie, przy współpracy z IPN, wystawa ma zawierać wątki dotyczące lat poprzedzających Czerwiec, informacje o przebiegu robotniczego zrywu, pokaże też sposoby jego upamiętnienia. Przyborowska podkreśliła, że zamierzeniem twórców ekspozycji jest zaprezentowanie także nowych, nieznanych dotąd materiałów, pochodzących z rodzinnych archiwów.
"Liczymy na to, że są wciąż osoby, które mają pamiątki po swoich rodzinach i mogłyby nam je pokazać i przekazać. Wiemy, że w rodzinnych archiwach wciąż kryją się skarby - do dziś pojawiają się u nas osoby z nieznanymi wcześniej zdjęciami z 1956 roku"
- powiedziała.
Na potrzeby wystawy poszukiwane są zdjęcia pochodzące z lat 50. ubiegłego wieku. Fotografie poznaniaków w zwykłych, codziennych sytuacjach.
"Chcemy pokazać, jak istotny dla Czerwca był ten wątek społeczny – przecież to właśnie sytuacja społeczeństwa zaowocowała robotniczym buntem. Chcemy przypomnieć lub uświadomić, jak wyglądało ówczesne życie, tamte mieszkania, ulice, dzień codzienny i święta. Czekamy też na zdjęcia dokumentujące czas budowy i odsłonięcia pomnika Ofiar Czerwca 1956. Tu też liczymy na to, co jeszcze kryje się w rodzinnych albumach"
– powiedziała Kinga Przyborowska.
Wystawa ma być prezentowana w całej Wielkopolsce. Według obecnych planów muzeum, ekspozycja odwiedzi 10 miast regionu.
Muzeum Czerwca '56 jest oddziałem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Zostało otwarte w 2007 roku, dzięki inicjatywie środowisk kombatanckich i ówczesnego wiceprezydenta Poznania Macieja Frankiewicza.
28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. W starciach na ulicach miasta zginęło, według badań IPN, co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych.