Trwają rozmowy z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych - poinformowało dziś MSWiA. Podczas spotkania omówiono postulaty związkowców. Kolejne spotkanie odbędzie się najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.
Resort spraw wewnętrznych i administracji poinformował dziś, że ze związkowcami spotkał się Edward Zaremba, powołany przez szefa MSWiA pełnomocnik ds. kontaktów ze związkami zawodowymi. Podkreślono, że na spotkaniu zostały omówione postulaty służb "związane m.in. z uposażeniem funkcjonariuszy".
W komunikacie zaznaczono również, że wcześniej szef MSWiA Joachim Brudziński podczas rozmowy z przedstawicielem związkowców podkreślił, iż "wspólnym celem MSWiA i strony społecznej jest dalsza poprawa warunków służby funkcjonariuszy".
Zaznaczono, że resortowi zależy na głosie strony związkowej, ale "wszelkie próby upolitycznienia kwestii związanych z akcją protestacyjną nie służą otwartemu dialogowi".
- Nowoczesne, sprawne służby i godnie wynagradzani funkcjonariusze to podstawa dla zapewnienia bezpieczeństwa. A to właśnie bezpieczeństwo obywateli jest wartością nadrzędną i nie ma barw politycznych
– powiedział Brudziński cytowany w komunikacie.
Z kolei Przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych Marcin Kolasa podkreślił, że podczas spotkania obie strony pracowały nad uwagami przedstawionymi w poniedziałek przez ministerstwo do projektu porozumienia, który związkowcy przekazali 4 lipca.
- Były to uwagi do zapisów merytorycznych treści tego porozumienia. Dalej trwają prace nad stworzeniem porozumienia, które będzie gwarantowało realizację postulatów Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych i będzie możliwe do podpisania przez ministra
- zaznaczył Kolasa. Szef FZZSM dodał, że do kolejnego spotkania ze stroną rządową dojdzie najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.
- Jesteśmy zadowoleni ze spotkania. Podniesiony został przez przedstawicieli strony związkowej bardzo mocno postulat wprowadzenia następnych etapów podwyżek ponad to, co jest zagwarantowane w ustawie modernizacyjnej na lata 2017-2020 jako wzmocnienie tej ustawy, która bardzo dobrze została odebrana przez funkcjonariuszy
- podkreślił.
Protest policjantów trwa od 10 lipca, od 16 lipca dołączyli do nich funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej. Decyzję o podjęciu ogólnopolskiej akcji protestacyjnej podjęła Rada Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.