Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest czwartą specjalną strefą ekonomiczną w kategorii Top 10 Zones Globally i jedyną z Polski w tym gronie - wynika z rankingu fDi Magazine (grupa Financial Times).
Strefa otrzymała również tytuł najlepszej w Europie dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Ranking fDi Free Zones of the Year 2018 to jedyne na świecie zestawienie i porównanie działalności specjalnych stref ekonomicznych, agencji rządowych i innych instytucji otoczenia biznesu tworzone przez niezależnych ekspertów biznesowych. Jury nagradzało w kategoriach: najlepsze SSE w danych lokalizacjach, najlepsze SSE dla MŚP, najlepsze SSE dla dużych przedsiębiorstw. Ocenie podlegały dane z lat 2015-2017, które dotyczyły m.in. wzrostu w zajętej przez inwestorów powierzchni, wzrostu w liczbie wydanych zezwoleń dla MŚP oraz dla dużych przedsiębiorstw i wzrostu utworzonych miejsc pracy.
Sukcesu pogratulowała ŁSSE minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
- To ogromne wyróżnienie dla Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a tym samym i dla Polski. Potwierdzenie, że przyjęty przez rząd kierunek zmian w polityce inwestycyjnej, przynosi pozytywne rezultaty. Jestem przekonana, że w kolejnych rankingach, dzięki zmianom wprowadzonym w ustawie o wspieraniu nowych inwestycji, równie dobre miejsca będą zajmować pozostałe Strefy z Polski, a Łódzka będzie jeszcze wyżej. Liczymy na podium
- przekazała.
W 2017 r., ŁSSE wydała 26 zezwoleń, z czego 15 należało do firm zagranicznych z kapitałem: niemieckim, włoskim, japońskim, szwedzkim, holenderskim, hiszpańskim. W ub. roku na terenach strefy maja powstać m.in. fabryka pralek firmy Miele, w której docelowo ma być zatrudnionych 1000 pracowników. Dzięki strategii ŁSSE na rynek japoński, w ub. roku strefa pozyskała dwie firmy z Japonii: Yamada Wentworth Development i Koki.
-Za nowe usługi dla biznesu i łączenie potencjału startupów z doświadczeniem korporacji, w tym inwestorów ŁSSE, poprzez akcelerator Startup Spark, jury fDi nagrodziło ŁSSE nagrodą redakcyjną "Innovation Award". ŁSSE otrzymała też wyróżnienia za: wsparcie we wdrażaniu technologii 5G dla przemysłu 4.0, wsparcie startupów, inteligentne strategie i specjalizacje, nowe inwestycje, reinwestycje, rozwój infrastruktury (budowa hali magazynowo-produkcyjnej), wsparcie edukacji (Technikum Automatyki i Robotyki) oraz szkolenie i rozwój pracowników sektora MŚP (Strefa RozwoYou).
Działająca od 20 lat ŁSSE składa się z 44 podstref. Do tej pory wydała ponad 330 zezwoleń na działalność dla przedsiębiorców, którzy zainwestowali w niej 16 mld zł i utworzyli 37 tys. miejsc pracy.