Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

„Udowadniają, że kapitał ma znaczenie”. Konkurs Polski Przedsiębiorca „Gazety Polskiej Codziennie” rozstrzygnięty!

Rozstrzygnięto siódmą edycję konkursu Polski Przedsiębiorca „Gazety Polskiej Codziennie”. Nagrody i wyróżnienia przyznano przedsiębiorcom, menedżerom, których działalność wspiera rozwój polskiej gospodarki i przyczynia się do propagowania patriotyzmu gospodarczego.

Organizowany od siedmiu lat przez „Gazetę Polską Codziennie” konkurs stara się promować polską przedsiębiorczość, nagradzając najlepszych, najbardziej pomysłowych i innowacyjnych rodzimych przedsiębiorców, eksporterów, którzy z powodzeniem sprzedają na zagranicznych rynkach swoje produkty.

Uczestnicy konkursu to patrioci gospodarczy, którzy udowadniają, że kapitał ma znaczenie. Szczególnie w tak dynamicznej sytuacji geopolitycznej, wobec negatywnych skutków wojny wywołanej przez Rosję w naszej części Europy, są mocnym fundamentem, na którym może oprzeć się państwo i jego obywatele. Rozwijając prowadzone przez siebie przedsiębiorstwa, stają się realną dźwignią dla gospodarki narodowej. Przedsiębiorstwa z polskim kapitałem nie poprzestają na rynkach lokalnych – ich produkty i usługi zdobywają globalne uznanie – są cenione przez konsumentów i odbiorców instytucjonalnych na całym świecie

– podkreśla Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”.

Konkurs objął honorowym patronatem premier Mateusz Morawiecki, który wystosował specjalne przesłanie do uczestników uroczystej gali, zorganizowanej w warszawskim hotelu Regent. – Patriotyzm może mieć dziś różne oblicza. Jest to również dbanie o wszechstronny rozwój polskiej gospodarki. To dążenie do tego, by silną pozycję zajmowały w niej nasze podmioty. Gratuluję laureatom konkursu tego wyróżnienia i dziękuję za przyczynianie się do budowy zasobnej Polski – wskazał w swoim liście premier Morawiecki.

Pioruny z Mesko hitem eksportowym

Podobnie jak w poprzednich latach, w ramach konkursu Polski Przedsiębiorca 2021 „Gazety Polskiej Codziennie” laureaci zostali wyłonieni w pięciu kategoriach: eksporter, innowator, lider przemysłu, reprezentant małych i średnich przedsiębiorstw oraz filantrop. W kategorii Eksporter laureatem tegorocznej edycji konkursu została Elżbieta Śreniawska, prezes zarządu Mesko S.A., producenta światowej klasy wyrobów branży zbrojeniowej. Produkty spółki Mesko, należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, używane są przez Siły Zbrojne RP i podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo kraju, ale firma jest także uznanym dostawcą dla wojsk NATO. Eksportuje swoje wyroby na kilka kontynentów: do Europy, Azji, Ameryki Północnej i Afryki.



Mesko dysponuje nowoczesną technologią produkcji rakiet i amunicji, w tym podkalibrowej oraz najnowocześniejszą w Europie infrastrukturą do utylizacji zbędnych środków bojowych. – O jakości naszych wyrobów świadczy fakt, że znajdują one odbiorców na całym świecie, a ich niezawodność została przetestowana podczas trwającego konfliktu zbrojnego w Ukrainie – powiedziała prezes Elżbieta Śreniawska, która jest pierwszą kobietą stojącą u steru przedsiębiorstwa w jego prawie 100-letniej historii. Jednym z hitów eksportowych firmy są Przenośne Przeciwlotnicze Zestawy Rakietowe „Piorun”, które zyskały światową renomę i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem poza granicami Polski. Niedawno spółka podpisała umowy na ich sprzedaż do USA oraz Estonii.

Innowacyjne rozwiązania w przemyśle i usługach lotniskowych

W kategorii Lider przemysłu laureatem został Henryk Siodmok, prezes zarządu Mo-BRUK SA, lidera branży przetwarzania przemysłowych odpadów niebezpiecznych. Dzięki zrealizowanym inwestycjom w linie do unieszkodliwiania odpadów spółka jest w stanie zutylizować bezodpadowo zdecydowaną większość rodzajów odpadów niebezpiecznych powstających w naszym kraju. Spółka Mo-BRUK działa w trzech uzupełniających się obszarach gospodarki odpadami: spalania odpadów niebezpiecznych, w tym medycznych, zestalania i stabilizacji odpadów nieorganicznych niebezpiecznych i innych, a także produkcji paliwa alternatywnego. – Nasza firma przyjmuje wszystkie odpady niebezpieczne, z wyjątkiem radioaktywnych. Łączymy je ze sobą w stale związki syntetyczne i wytwarzamy z nich kruszywa syntetyczne, które w sposób bezpieczny wykorzystywane są w budownictwie infrastrukturalnym – poinformował Henryk Siodmak.



Tegorocznym zwycięzcą konkursu w kategorii Innowator został Stanisław Wojtera, prezes zarządu Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPPL), który objął stery lidera polskiej infrastruktury lotniczej w najtrudniejszym w historii światowego lotnictwa momencie – w szczycie pandemii COVID-19. Jak podkreślił Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, PPPL przez okres pandemii przeszło obronną ręką, pomimo że nie otrzymało takich pakietów pomocowych, jakie dostawały podobne przedsiębiorstwa w krajach Europy Zachodniej. – W Polsce nie było bankructw w branży, nie było zwolnień, cały potencjał został zachowany. Co więcej, kontynuowano inwestycje, czego przykładem jest rozbudowa i modernizacja lotniska w Radomiu – powiedział Marcin Horała. – To dzięki wiedzy, doświadczeniu, sprawności, zaangażowaniu całego zespołu przedsiębiorstwa udało się sprostać trudnym wyzwaniom, z którymi mierzyliśmy się w czasie pandemii – podkreślił Stanisław Wojtera, który za jeden z priorytetów uznaje wdrażanie inwestycji i procesów pozwalających PPL na ciągły rozwój i utrzymanie statusu lidera efektywności i innowacyjności w sektorze usług lotniskowych.

Soki polską specjalnością

Statuetka zwycięzcy kategorii Reprezentant MŚP trafiła w ręce Grażyny Wiatr, właścicielki marki soków Wiatrowy Sad. – Nasze soki są tłoczone na zimno, ze starannie wyselekcjonowanych owoców, następnie pasteryzowane w temperaturze ok. 80 stopni C, dzięki czemu w pełni zachowują aromaty owoców i wartości odżywcze – wskazała Grażyna Wiatr. Soki marki Wiatrowy Sad – jabłkowy, pomidorowy i wiśniowy – zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Żywność to jedna z polskich specjalności eksportowych. A wizytówką Polski są sadownicy, produkujący m.in. bardzo dobre soki – stwierdził Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.



Laureatem kategorii Filantrop został Rafał Dzięciołowski, prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej. Jest to fundacja Skarbu Państwa, która została powołana w 1997 r. z inicjatywy Prezydenta RP, sprawującego nad nią patronat honorowy. W pierwszych latach istnienia fundacja koncentrowała się na udzielaniu pomocy krajom przechodzącym transformację rynkową: Ukrainie, Mołdawii, Kazachstanowi i Gruzji. Obecnie prowadzi działania w zakresie współpracy rozwojowej, międzynarodowej, ze szczególnym naciskiem na wspieranie przemian demokratycznych, rozwoju społeczeństw obywatelskich i lokalnej demokracji. – Teraz jednak 90 proc. naszej aktywności dotyczy pomocy bohatersko walczącemu narodowi ukraińskiemu – podkreślił Rafał Dzięciołowski.

Redakcja „Gazety Polskiej Codziennie” przyznała też specjalne wyróżnienie firmie fotelik.info, prowadzonej przez małżeństwo Joannę i Pawła Kurpiewskich sieci sklepów specjalistycznych z fotelikami samochodowymi dla dzieci, a także portalu edukacyjnego dla rodziców.

 

 



Źródło: redakcja