"W mijającym tygodniu obserwowaliśmy wypłaszczenie się liczby nowych zakażeń w regionie przy jednoczesnym spadku liczby pacjentów. Jeśli tendencja spadkowa utrzyma się do końca miesiąca, to będziemy z dużym optymizmem patrzeć na nadchodzące tygodnie"
– powiedział Zieleński.
W Szpitalu Tymczasowym w Zielonej Górze przebywa obecnie 145 pacjentów chorujących na COVID-19, w tym 26 na łóżkach z respiratorami. Osoby z COVID-19 są również leczone w innych lubuskich szpitalach wyznaczonych do walki z pandemią, m.in. w Drezdenku, Międzyrzeczu, Torzymiu, Żaganiu, Żarach, Sulechowie, Świebodzinie i w Słubicach.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o potwierdzeniu w województwie lubuskim 441 nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Zmarło 28 osób, w tym 15 na COVID-19 i 13 mających choroby współistniejące.
Z najnowszych danych wynika, że w województwie przeciw COVID-19 zaszczepiono ponad 224 tys. osób. Drugą dawkę preparatu przyjęło ponad 55 tys. Tym samym około 30 proc. dorosłych Lubuszan przyjęło szczepionkę.
W regionie szczepienia odbywają się w 216 punktach. Na razie nie jest planowane tworzenie punktów szczepień typu drive-thru.
W poniedziałek (19 kwietnia br.) w Żarach ma zostać uruchomiony pilotażowy punkt szczepień powszechnych przeciw COVID-19. Jego organizatorem jest Szpital na Wyspie w Żarach we współpracy z powiatem żarskim.
Punkt zostanie utworzony na Pływalni "Wodnik" przy ul. Telemanna 1. Od godz. 14.00 do 18.00 będą w nim pracować trzy zespoły. Dziennie ma być szczepionych tam ok. 200 osób.
Zieleński powiedział, że punkt w Żarach jest uzupełnieniem istniejącej siatki punktów szczepień, a kolejne punkty szczepień powszechnych będą organizowane w miejscach, w których liczba szczepień jest niewystarczająca.