Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Gratka dla miłośników kina dokumentalnego

Najciekawsze polskie filmy dokumentalne, które były prezentowane i nagradzane na Krakowskim Festiwalu Filmowym, trafią na ekrany siedmiu krakowskich kin studyjnych – poinformowała rzeczniczka prasowa Krakowskiego Festiwalu Filmowego Olga Lany.

https://www.krakowfilmfestival.pl/

Przegląd rozpocznie się 22 lipca i potrwa do 21 grudnia. Co tydzień w krakowskich kinach studyjnych: Pod Baranami, Agrafka, Kika, Paradox, Kijów, Mikro i Sfinks będzie prezentowany inny film, przechodząc dzień po dniu, z ekranu na ekran. Dzięki temu widzowie w różnych częściach miasta będą mogli obcować z najciekawszymi polskimi dokumentami i nadrobić festiwalowe zaległości.

"Polskie filmy dokumentalne rzadko trafiają do szerokiej dystrybucji" - mówi Barbara Orlicz-Szczypuła, prezes Krakowskiej Fundacji Filmowej. "Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom krakowskich kinomanów, a zarazem przedłużamy festiwalową współpracę z krakowskimi kinami studyjnymi, w których od wielu lat mają miejsce pokazy Krakowskiego Festiwalu Filmowego" - dodała.

Jak podkreśla dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego Krzysztof Gierat, w programie przeglądu znalazło się sześć filmów, które cieszyły się największą popularnością wśród widzów oraz te, które zostały docenione przez jury.

Pierwszemu pokazowi każdego z tytułów towarzyszyć będzie spotkanie publiczności z twórcami lub bohaterami albo dyskusja wokół filmu prowadzona przez filmoznawców i ekspertów wybranych dziedzin.

Przegląd zainauguruje "Wieloryb z Lorino" Macieja Cuskego, zwycięzcy zeszłorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego, a także zdobywcy polskiego Oscara - Orła 2021 za najlepszy polski film dokumentalny. Seans z udziałem twórców odbędzie się 22 lipca na największej sali kina Kijów. W kolejnych dniach, do 27 lipca, film będzie można zobaczyć w pozostałych krakowskich kinach.

W sierpniu (12-17.08) będzie można zobaczyć dokument "Polański, Horowitz. Hometown" Anny Kokoszki-Romer i Mateusza Kudły, który otrzymał tegoroczną nagrodę publiczności na Krakowskim Festiwalu Filmowym. We wrześniu (9-15.09) na widzów będzie czekał "Antybohater" Michała Kaweckiego, jeden z dwóch polskich filmów, który prezentowany był w prestiżowym międzynarodowym konkursie dokumentalnym KFF.

Kolejnym filmem będzie "Krafftówna w krainie czarów" Macieja Kowalewskiego i Piotra Konstantinowa - opowieść o barwnym życiu jednej z najwybitniejszych polskich aktorek (pokaz 14-20.10). Na przekór jesiennej aurze między 18 a 24 listopada widzowie będą mieli okazję zanurzyć się w letnich krajobrazach filmu "Nature is my Homeland" Marka Gajczaka, który został w tym roku laureatem nagrody im. Macieja Szumowskiego ufundowanej przez MEDICINE za wyjątkową wrażliwość na sprawy społeczne.

Przegląd zamknie w grudniu (16-21.12) film "@miriamfrompoland" Piotra Szczepańskiego - opowieść o rodzinie – tradycyjnej, choć nietypowej i związanej z Krakowem.

Bilety na seanse filmowe będą kosztować 10 zł. Wszystkie pokazy będą odbywały się z zachowaniem najwyższych procedur bezpieczeństwa i zasad związanych z rozprzestrzenianiem się COVID-19.

Przegląd realizowany przez Krakowską Fundację Filmową jest współfinansowany z budżetu Krakowa.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp