Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Drugie czytanie ustaw o SN i KRS. Podano datę

Drugie czytanie prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym zaplanowano w sejmie na środę, 6 grudnia, na godz. 15.00. Projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa posłowie zajmą się tego samego dnia od godz. 18.00. Tak wynika ze wstępnego harmonogramu posiedzenia.

fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl

W miniony czwartek sejmowa komisja sprawiedliwości skończyła prace nad prezydenckim projektem o Sądzie Najwyższym. Przyjęła wszystkie poprawki zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość. Natomiast w ubiegły wtorek przyjęty został projekt o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Projekt ustawy o SN zakłada m.in. badanie przez SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat; utworzenie w SN dwóch nowych izb, w tym Izby Dyscyplinarnej, z udziałem ławników oraz przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta.

Projekt ustawy o KRS zakłada m.in. wybór przez Sejm 15 członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów, jednak - zgodnie z najważniejszą poprawką PiS ws. KRS, każdy klub poselski mógłby wskazywać nie więcej niż dziewięciu kandydatów na członków Rady. Podmiotami uprawnionymi do zgłaszania sędziów, którzy mogliby zostać kandydatami na członków KRS, byłyby zgodnie z kolejną z poprawek – oprócz grupy 2 tys. obywateli i 25 sędziów – także grupy 25 prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy.

Dotychczas członków KRS-sędziów wybierały środowiska sędziowskie. Obecni członkowie KRS-sędziowie mają pełnić swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#ustawa #Sejm #Krajowa Rada Sądownictwa #Sąd Najwyższy

redakcja