Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

COVID-19: Zmarł metropolita Czarnogóry, Amfilochiusz

Metropolita Czarnogóry i Przymorza, biskup Serbskiej Cerkwi Prawosławnej, 82-letni Amfilochiusz zmarł dzisiaj w szpitalu w Podgoricy z powodu następstw zakażenia koronawirusem - poinormowały serbskie media.

Amfilochiusz
Amfilochiusz
fot. Medija centar Beograd - http://mc.rs/fotografija-mitropolit-crnogorsko--primorski-amfilohije-radovic.1966.html?photoId=42131, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68406278

Zakażenie SARS-CoV-2 stwierdzono u niego 6 października i wtedy trafił do szpitala. Od tygodnia miał już negatywne testy, a nawet pokonał zapalenie płuc - podał dziennik "Blic". Jednak w nocy z czwartku na piątek jego stan się pogorszył i mimo podłączenia do respiratora zmarł.

- To jeden z najsmutniejszych dni naszego Kościoła, wielka strata i wielki smutek. Odszedł dobry człowiek i wielki teolog

 - powiedział w telewizji Nowa patriarcha Serbskiej Cerkwi Prawosławnej Irineusz.

Amfilochiusz (Risto Radović), jak pisze Reuters, był żarliwym serbskim nacjonalistą z dużymi wpływami politycznymi. Agencja AFP przypomina, że zmarły był postacią kontrowersyjną, m.in. z uwagi na wsparcie działań Radovana Karadżicia, przywódcy politycznego Serbów bośniackich podczas wojny na Bałkanach w latach 1992-1995, skazanego przez Trybunał w Hadze za ludobójstwo. Był przeciwny oderwaniu się Czarnogóry od Serbii w 2006 roku.

Z ramienia Serbskiej Cerkwi Prawosławnej został w 1990 roku mianowany metropolitą Czarnogóry i Przymorza i stał się ważną postacią życia politycznego kraju.

Analitycy uważają, że miał on wpływ na wynik wyborów parlamentarnych 30 sierpnia, które zakończyły trzy dekady władzy Demokratycznej Partii Socjalistów (DPS) prezydenta Milo Djukanovicia. Amfilochiusz, zagorzały krytyk Djukanovicia, wezwał Czarnogórców do głosowania przeciwko niemu.

Kością niezgody między władzami Czarnogóry a Cerkwią stała się przyjęta w ubiegłym roku ustawa kościelna zakładająca, że wspólnoty religijne będą musiały przedstawić dowód własności majątku otrzymanego przed 1918 rokiem, kiedy Czarnogóra weszła w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców.

Serbska Cerkiew Prawosławna, do której należy metropolia Czarnogóry i Przymorza, zarzuciła rządowi Czarnogóry chęć przejęcia siłą serbskich cerkwi i klasztorów znajdujących się na terytorium tego kraju. Czarnogóra, która w 2006 roku oddzieliła się od państwa związkowego tworzonego ze znacznie większą Serbią, zaprzeczała temu, twierdząc, że chce jedynie uregulować sprawy majątkowe i finansowe wszystkich wspólnot religijnych.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

maa