Jak powiedział we wtorek dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak na konferencji podsumowującej pilotaż, narzędzie zostało stworzone po tragicznych wydarzeniach w ubiegłym roku w Suszku. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nad Pomorzem przeszły gwałtowne burze z silnymi porywami wiatru. Zginęły dwie harcerki, a 38 uczestników obozu harcerskiego trafiło z różnymi obrażeniami do szpitali.
Kubiak wskazał, że alert RCB powstał, aby przekazywać tylko informacje, które dotyczą zagrożeń życia i zdrowia. W innych sytuacjach narzędzie nie będzie wykorzystane.
"Chciałbym to z całą mocą podkreślić, aby uświadomić wagę tego ostrzeżenia"
- zaznaczył.
Zaznaczył, że w trakcie pilotażu ostrzeżenia były wysyłane do całych województw. Po wejściu w życie nowych przepisów będą tworzone dla powiatów - mają docierać do węższej grupy i być precyzyjniejsze.
Operacyjny Szef Meteorologicznej Osłony Kraju w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej Teresa Zawiślak podkreśliła, że smsy z powiadomieniem alarmowym będą dotyczyły tylko bardzo niebezpiecznych i gwałtownych zjawisk pogodowych, np. porywów wiatru, które będą przekraczały 100 km/h.
"Takie porywy towarzyszą bardzo gwałtownym burzom albo głęboko przemieszczającym się przez obszar Polski niżom. Dotyczą też gwałtownych opadów deszczu powodujących lokalne podtopienia, wezbrania powodziowe, a także takich sytuacji pogodowych, które występują bardzo rzadko i związane są z gwałtownym ochłodzeniem"
- wskazała.
Zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz poinformował, że informacje nie będą jednak dotyczyły tylko sytuacji meteorologicznej jak dotychczas. "Będziemy również informować o zdarzeniach związanych z pożarami, skażeniami i zdarzeniami związanymi z zagrożeniami terrorystycznymi"
- podkreślił. Podał, że od 12 grudnia smsy będą też docierały do Polaków za granicą i będą wysyłane także po angielsku.
Aby otrzymać Alert RCB, wystarczy mieć włączony telefon, który jest w zasięgu sieci któregokolwiek polskiego operatora telefonii komórkowej. Niepotrzebne są specjalne aplikacje ani telefony najnowszej generacji. Użytkownicy otrzymają SMS z informacjami o rodzaju zagrożenia, czasie jego występowania i najważniejsze zalecenia, jak postępować w razie wystąpienia konkretnego zdarzenia.