Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Europosłowie PiS walczą o spoty

Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą, żeby Parlament Europejski zajął się na posiedzeniu plenarnym nowelizacją kodeksu wyborczego wprowadzającą zakaz płatnych spotów  wyborczych w ra

Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą, żeby Parlament Europejski zajął się na posiedzeniu plenarnym nowelizacją kodeksu wyborczego wprowadzającą zakaz płatnych spotów  wyborczych w radiu i telewizji. W czwartek złożona zostanie petycja w tej sprawie.

Europoseł PE Ryszard Czarnecki zapowiada, że w czwartek do Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego trafi pismo z prośbą o przygotowanie i przedstawienie Parlamentowi sprawozdania  zawierającego obserwacje i zalecenia, które zostanie poddane głosowaniu na posiedzeniu plenarnym.

Europosłowie PiS chcą również, żeby Komisja Petycji zwróciła się do Komisji Europejskiej o przeprowadzenie wstępnego dochodzenia i przedstawienie informacji dotyczących zgodności kodeksu wyborczego z prawem wspólnotowym.

- Zakaz rozpowszechniania odpłatnych ogłoszeń wyborczych w programach publicznych i niepublicznych, nadawców radiowych i telewizyjnych ogranicza wolność przekazu i dostęp obywateli do  informacji, ogranicza swobody działalności partii politycznych i wywierania metodami demokratycznymi wpływu na kształtowanie polityki państwa, ogranicza ich konstytucyjnego prawa do  prezentowania programu wyborczego i wolność działania i ponadto taki zakaz jest zgodny z prawem unijnym – podkreślają europarlamentarzyści w piśmie do Komisji Petycji, do którego dotarła PAP.

Zdaniem europosłów Prawa i Sprawiedliwości zakaz odpłatnych ogłoszeń wyborczych jest sprzeczny z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady ws. koordynacji niektórych przepisów  dotyczących świadczenia audiowizualnych usług medialnych.

- Nowa ustawa może również stać w sprzeczności z Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Art. 10 tego porozumienia mówi, że „każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe” - podkreślają europosłowie PiS.

Pod koniec lutego europosłowie PiS zwrócili się do Komisji Europejskiej z zapytaniem, czy nowela kodeksu wyborczego nie ogranicza wolności przekazu i dostępu obywateli do informacji.

Posłowie PiS ogłosili w ubiegłym tygodniu, że partia ma już gotowy projekt skargi ws. kodeksu do Trybunału Konstytucyjnego. PiS za niezgodną z konstytucją uznaje m.in. możliwość dwudniowego  głosowania oraz zakaz płatnych reklam wyborczych w radiu i telewizji.

Nowelę kodeksu wyborczego, która zakazuje emitowania płatnych spotów wyborczych w radiu i telewizji, ale dopuszcza publikowanie materiałów wyborczych w prasie i internecie podpisał w lutym prezydent Bronisław Komorowski.

Kodeks wyborczy podpisany przez prezydenta w styczniu wprowadza m.in. jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do Senatu; przewiduje możliwość dwudniowego głosowania; reguluje kwestie parytetów na listach wyborczych (nie mniej niż 35 proc. kobiet i nie mniej niż 35 proc. Mężczyzn musi znaleźć się na liście wyborczej, aby została ona zarejestrowana); umożliwia wyborcom przebywającym za granicą głosowanie korespondencyjne.

 



Źródło: