Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) sprzedają ropę naftową reżimowi Baszara al-Asada, którego zwalczają. Pośrednikiem ma być George Haswani, syryjski biznesmen powiązany z Moskwą. Handel ma miejsce, choć Władimir Putin wspiera Al-Asada, a Państwo Islamskie uchodzi za wroga Rosji – informuje „Gazeta Polska Codziennie”.
Państwo Islamskie, zajmujące część Iraku i Syrii, jest najbogatszą organizacją terrorystyczną świata. Przed kilkoma miesiącami jego majątek szacowano na 2 mld dol. IS po opanowaniu terenów roponośnych handluje surowcem, zarabiając 2–3 mln dol. dziennie. Ambasador Unii Europejskiej w Iraku Jana Hybášková poinformowała na początku września, że paliwo kupują niektóre państwa UE. Nie doprecyzowała jednak, o które kraje chodzi. Wcześniej minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius ogłosił, że dżihadyści sprzedają ropę także syryjskiemu rządowi Baszara al-Asada, czyli swojemu wrogowi. Towar jest przemycany przez granicę i sprzedawany po obniżonej cenie. Jak podaje libański portal IMLebanon.org,
kontakty handlowe między dwiema stronami wojny stały się możliwe dzięki pomocy George’a Haswaniego, właściciela firmy Hesco Company zajmującej się inżynierią naftową.
Haswani to absolwent Politechniki Leningradzkiej, mający rodzinne powiązania z Al-Asadem.
Hesco Company ma doskonałe kontakty z Rosjanami. Na swojej stronie firma chwali się dziewięcioma inwestycjami realizowanymi wspólnie z przedsiębiorstwami Strojtransgaz lub Tiażpromexport. Strojtransgaz w kwietniu został objęty sankcjami przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską. Jego szefem jest Giennadij Timczenko, nazywany „kasjerem Putina”. W przeszłości Timczenko kierował firmą paliwową Gunvor, która zyskała mocną pozycję na rosyjskim rynku po aresztowaniu szefa konkurencyjnego Jukosu Michaiła Chodorkowskiego. Strojtransgaz bierze udział w budowie gazociągu South Stream. Przedsiębiorstwo współpracowało z Hesco przy realizacji inwestycji w Syrii, Algierii, Sudanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz prawdopodobnie Iraku. Od lipca tego roku rosyjska firma za 194 mln dol. buduje stację pompowania wody w syryjskim Ain Diwar, niedaleko granicy z Turcją i Irakiem.
Czytaj więcej w "Gazecie Polskiej Codziennie"
Źródło: Gazeta Polska Codziennie
Jakub Jałowiczor