W procesie kontroli wzięte zostaną pod uwagę nie tylko dokumenty finansowe złożone jej przez komitety wyborcze, ale także wszelkie dostępne jej informacje dotyczące ewentualnych naruszeń prawa w tej materii, w tym także te przesłane przez Panią - czytamy w odpowiedzi Państwowej Komisji Wyborczej do Agnieszki Wojciechowskiej van Heukelom. Społeczniczka z Łodzi oczekuje rozstrzygnięcia, czy banery WOŚP były agitacyjne, co zobligowałoby komitet wyborczy Koalicji Obywatelskiej do pokrycia kosztów za ogólnopolską kampanię. Tym PKW zajmie się jednak podczas rozliczania kosztów kampanii, tj. po wyborach.
Ewidentnie agitacyjny wydźwięk billboardów oburzył część opinii publicznej. W sprawie jako pierwsza zareagowała łódzka kandydatka do Sejmu z list PiS Agnieszka Wojciechowska van Heukelom.
Oburzona mówiła nam na początku października: „nie może być tak, że ktoś mówi, że zbiera na leczenie chorych dzieci, a następnie część pieniędzy przeznacza na nielegalne finansowanie kampanii wyborczej”.
Wysłała wówczas zapytanie do Państwowej Komisji Wyborczej, czy kosztów kampanii reklamowej nie powinien ponieść komitet wyborczy Koalicja Obywatelska. Dziś otrzymała odpowiedź. Docieramy do niej jako pierwsi.
Jak czytamy w wiadomości nadesłanej z PKW, „badania sprawozdań finansowych komitetów wyborczych uczestniczących w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, które będą miały miejsce 15 października 2023 r., Państwowa Komisja Wyborcza dokona po złożeniu jej tych sprawozdań przez pełnomocników finansowych komitetów wyborczych”.
I dalej:
„W procesie tej kontroli wzięte zostaną pod uwagę nie tylko dokumenty finansowe złożone jej przez komitety wyborcze, ale także wszelkie dostępne jej informacje dotyczące ewentualnych naruszeń prawa w tej materii, w tym także te przesłane przez Panią (tj. informacje o billboardach WOŚP -przyp. red.)”.
Pełna treść pisma poniżej:
Zgodnie z zasadami finansowania komitetu wyborczego partii politycznej, „środki finansowe przekazywane komitetowi wyborczemu partii politycznej mogą pochodzić wyłącznie z Funduszu Wyborczego tej partii, tworzonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych (art. 111 ust. 1 Ordynacji). Komitet wyborczy może pozyskiwać środki finansowe tylko z przelewów dokonywanych z rachunku bankowego Funduszu Wyborczego na rachunek komitetu wyborczego”.