W ramach projektu Akademia Demokracji od czerwca do września przeprowadzono 61 szkoleń, w których przed wyborami przeszkolono ponad 5500 osób - poinformowano na konferencji podsumowującej projekt. Dodatkowo w trakcie wyborów działała infolinia, na której można było rozwiać swoje wątpliwości odnośnie procedur wyborczych.
Szkolenia miały po dwie części, teoretyczną i praktyczną, które łącznie trwały po 5 godzin. Na każdym szkoleniu obecni byli prawnicy oraz osoby wielokrotnie pełniące role w komisjach wyborczych. Jak podkreślono, szczególnie istotne były według uczestników kwestie prawa karnego.
Rozpoczynając zawsze na początku informowaliśmy, że szkolenie będzie trwało 5 godzin. Na początku zawsze były westchnienia "dlaczego tak długo". Prosiliśmy, aby opinie i podsumowania po zakończeniu. Potem zwłaszcza te osoby przychodziły po szkoleniu i mówiły "to jeszcze za mało".
– wspominała Ewa Wójcik.
Jak poinformowano, od 10 czerwca do 2 września przeprowadzono 61 szkoleń, odwiedzając każde województwo. Zdarzały się weekendy, kiedy zorganizowano po 9 szkoleń, w 9 różnych miejscowościach. Dla chętnych przeprowadzono także webinar online.
Szkolenia cieszyły się dużą popularnością i wielokrotnie zdarzało się, że zamiast planowanych 50 osób, trzeba było organizować salę na dużo większe spotkanie, na np. 150 osób. Rekordowo, we Wrocławiu na szkolenie Akademii Demokracji przyszło niemal 300 osób.
"Każdy region, miasto, miasteczko w Polsce, każde województwo, pokazały, że bardzo różne są sytuacje i jak z tych sytuacji wybrnąć" - podkreśliła Beata Dróżdż
O kolejnym aspekcie działania AD powiedział Paweł Piekarczyk, który przypomniał, że prowadziła ona też infolinię w dniu wyborów. To jego głos witał dzwoniących na infolinię. Jak poinformował najczęstsze pytania dotyczyły prób niewydawania kart referendalnych. "To była ogromna praca, często wymagająca oddzwonienia do dzwoniących, bo pytania były nieoczywiste" - zauważył Piekarczyk.
Efektem, który pozostanie także po Akademii Demokracji jest biuletyn, który został wydrukowany, ale także dostępny jest na stronie https://akademia-demokracji.pl/biuletyn.
Konferencja podsumowująca dostępna jest online:
https://www.youtube.com/watch?v=hGmFTYtNt0I&t=6s