Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Wójcik (Solidarna Polska) o rozmowach z PiS: Szukamy kompromisu. Są jednak kwestie, od których nie możemy odejść

- Dzisiaj szukamy kompromisu. Myślę, że jest duża szansa na znalezienie kompromisu - powiedział o rozmowach nt. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższy między Solidarną Polską a Prawem i Sprawiedliwości Michał Wójcik, minister w KPRM. Zastrzegł, że kompromis polega na tym, że "każdy musi się posunąć ze swoich oczekiwań". - Są pewne kwestie od których odjeść nie możemy - podkreślił.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Polityk Solidarnej Polski (SP) pytany dzisiaj w radiu RMF FM o ewentualne przedterminowe wybory parlamentarne, o których donoszą media.

Wójcik stwierdził, że "wybory będą w terminie, tak jak powinny być, w terminie konstytucyjnym".

- Jest duże prawdopodobieństwo, że je wygramy

 - ocenił.

- Jeżeli mam się wsłuchiwać w jakiś głos w obozie Zjednoczonej Prawicy, to przede wszystkim wsłuchuję się w głos Jarosława Kaczyńskiego - zaznaczył Wójcik. Dodał, że jego obóz przygotowuje się "od jakiegoś czasu, żeby wzmocnić struktury partii".

- Tym scenariuszem pierwszym, pożądanym, dobrym dla Polaków, dla Polski jest, by Solidarna Polska i PiS razem wygrały kolejne wybory

 - wskazał.

Pytany o zapowiadany przez szefa PO Donalda Tuska wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który ma być gotowy w tym tygodniu, powiedział: "Nie obawiam się".

- Uważam, że to dowodzi słabości Donalda Tuska, który, nie wiem, z jakiegoś strachu to robi - mówił. Według Wójcika wotum nieufności to okazja, by pokazać, co SP "robi dla społeczeństwa".

- Na pewno będzie to zażarta, ostra dyskusja, ale po drugiej stronie argumentów nie będzie zbyt wiele - mówił. Według Wójcika będą to argumenty natury politycznej.

- Chcą (opozycja) doprowadzić do rozbicia obozu władzy - ocenił.

Jak powiedział w sobotę w RMF FM Wójcik, "minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro regularnie rozmawia Jarosławem Kaczyńskim o dobru Polski, naszych obywateli". Dodał, że ważnym tematem tych rozmów jest też kwestia zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym.

- Dzisiaj szukamy kompromisu. Myślę, że jest duża szansa na znalezienie kompromisu

 - stwierdził.

Zastrzegł, że kompromis polega na tym, że "każdy musi się posunąć ze swoich oczekiwań".

- Są pewne kwestie od których odjeść nie możemy - m.in. sprawa dotycząca tzw. testu bezstronności sędziego - wskazał. Dodał, że według SP to jest przepis, który doprowadzi do chaosu w wymiarze sprawiedliwości.

- Na to trudno się zgodzić - zaznaczył.

Polska nadal nie otrzymała unijnych pieniędzy na realizację swojego Krajowego Planu Odbudowy. Warunkiem ich przyznania jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka na początku kwietnia rozpoczęła prace nad dwoma projektami dotyczącymi zmian w SN, autorstwa prezydenta i posłów PiS. Zdecydowano, że projektem bazowym będzie prezydencka propozycja.

Solidarna Polska sprzeciwia się jednak niektórym zapisom projektu prezydenta. Nadal nie wiadomo, kiedy komisja skończy prace i projekt wróci na obrady plenarne Sejmu.

 



Źródło: niezalezna.pl, pap

md