Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

"Potrzebne szybkie i zgodne działanie". Politycy apelują do marszałka Grodzkiego

- Wiele razy apelowałem do marszałka Tomasza Grodzkiego i większości senackiej, aby Senat zajął się ratyfikacją na najbliższym posiedzeniu. Będę jutro apelował o to na Konwencie Seniorów i złożę stosowny wniosek o poszerzenie początku obrad – mówił dziś w parlamencie wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk.

Waldemar Buda, Marek Pęk
Waldemar Buda, Marek Pęk
TVP Info/print screen

Tomasz Grodzki zapowiedział w jednym z wywiadów, że nie ma czasu, by na najbliższym posiedzeniu Senatu zająć się ustawą ratyfikacyjną. Powód? Porządek posiedzenia, które ma zacząć się 12 maja ma być już wypełniony.

Na konferencji prasowej w Sejmie zwracał uwagę, że już kilka razy apelował o wciągnięcie sprawy ratyfikacji pod obrady senatu.

„Uważamy, że zwłoka w wykonaniu Marszałka Grodzkiego w tym momencie jest nieuzasadniona, szkodliwa, sprzeczna z interesem zarówno obywateli Polski, ale i interesem europejskim”

– powiedział Marek Pęk.

„Apeluję do Marszałka Grodzkiego o niezwłoczne procedowanie ustawy ratyfikacyjnej i o przyjęcie jej bez poprawek na najbliższym posiedzeniu Senatu” – mówił.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda ocenił, że każda poprawka, która by się dzisiaj pojawiła przy ustawie ratyfikacyjnej, „wychodzi poza przedłożenie sejmowe i rządowe, które zostało przesłane do Senatu, do procedowania”.

Zawarcie jakichkolwiek dyrektyw co do treści Krajowego Planu Odbudowy w ustawie godzi w prawo europejskie, a konkretnie rozporządzenie, które dotyczy instrumentu na rzecz odbudowy

– sprecyzował.

„Ta sytuacja, czyli ewentualne poprawki w ustawie do Krajowego Planu Odbudowy, na wprost godzą nie tylko w nasz interes, ale interes ogólnoeuropejski, w powodzenie całego planu Funduszu Odbudowy w skali europejskiej – dodał.

Teraz potrzebne jest odpowiedzialne, szybkie, zgodne działanie. Tym bardziej, ze kilka dni temu w Sejmie udało się uzyskać coś bardzo wyjątkowego – 290 głosów za ratyfikacją, głosów nie tylko Zjednoczonej Prawicy, ale też Lewicy i Polskiego Stronnictwa Ludowego

– podkreślił Pęk.

 



Źródło: niezalezna.pl

#polityka #parlament #Senat #Sejm

Michał Gradus