Po stronie opozycji trwa spór, czy do jesiennych wyborów partie opozycjne powinny pójść w jednym bloku, tak jak w wyborach do PE, co sugeruje Platforma Obywatelska, czy w dwóch blokach, czego obecnie chce Polskie Stronnictwo Ludowe. - Z punktu widzenia PIS korzystna jest sensowna opozycja, która szanuje demokrację - powiedział naszej reporterce Lidii Lemaniak prof. Piotr Gliński, wicepremier i ministrer kultury, zapytany o to, jaki format startu opozycji jest lepszy z punktu widzenia PiS.
- Z punktu widzenia PIS korzystna jest sensowna opozycja, która szanuje demokrację i nie niszczy jej skrajnymi emocjami
- powedział naszej reporterce prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, zapytany o to, czy dla PiS lepszy jest start opozycji w jednym bloku wyborczym czy dwóch, czego chciałoby PSL.
Przegrane przez Koalicję Europejską wybory do europarlamentu doprowadziły do pewnych przetasowań w jej szeregach. Sceptycznie do kontynuowania działań politycznych w takim formacie podchodzi Polskie Stronnictwo Ludowe, które niedługo po majowych wyborach zapowiedziało stworzenie odrębnej inicjatywy - Koalicji Polskiej. Wewnątrz samego PSL-u, wielu działaczom nieszczególnie podoba się koalicja ze skręcającą mocno w lewo Platformą.
Wczoraj na Twitterze lider ludowców, Władysław Kosiniak-Kamysz opublikował nagranie, w którym przekonywał, że partie opozycyjne powinny pójść w jesiennych wyborach w dwóch blokach. Od tego pomysłu starali się go odwieść politycy PO, m.in. Sławomir Neumann. Platforma chce, by opozycja poszła do jesiennych wyborów w jednym, szerokim bloku.
Wicepremier Gliński, zapytany przez naszą reporterkę, czy wróci temat dekoncentracji mediów, co niedawno sugerował minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin, powiedział, że "na pewno potrzebujemy zmian w tym obszarze".