10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Izrael-Palestyna, czyli „słoń a sprawa polska”

29 listopada Zgromadzenie Ogólne ONZ (138 głosami za, 9 przeciw przy 41 wstrzymujących) uznało Autonomię Palestyńską za państwo obserwatora przy ONZ. Uczyniło to w 65. rocznicę przyjęcia rezolucji nr 181 o podziale Palestyny na część izraelską i arab

29 listopada Zgromadzenie Ogólne ONZ (138 głosami za, 9 przeciw przy 41 wstrzymujących) uznało Autonomię Palestyńską za państwo obserwatora przy ONZ. Uczyniło to w 65. rocznicę przyjęcia rezolucji nr 181 o podziale Palestyny na część izraelską i arabską. Wówczas reakcją Arabów była zbrojna inwazja na Izrael. Dziś, pokonani w kolejnych wojnach, odwołują się oni do ONZ-etu „po sprawiedliwość”.

Nasz kraj wstrzymał się od głosu. Przeciw, oprócz Izraela, były m.in. USA, Kanada i Czechy. Palestyńczyków poparła m.in. Francja, Włochy, Hiszpania i Rosja. Czechy, jako jedyne państwo naszego regionu, zademonstrowały swoją solidarność z USA i Izraelem. Wstrzymała się od głosu grupa państw obejmująca, oprócz Wielkiej Brytanii, wszystkie nowe kraje NATO, liczące na amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa. Za rezolucją głosowały kraje europejskie – jak Francja, w której jest liczna i skora do ulicznego buntu mniejszość arabska – mające ambicje oddziaływania na świat arabski i chłodno nastawione do USA. Za była też Rosja – wroga wobec USA, sprzymierzona z Syrią i Iranem i dążąca do destabilizacji Bliskiego Wschodu (wrzenie w regionie to wysokie ceny ropy, a zatem duże dochody dla budżetu Federacji Rosyjskiej).

Jedno jest pewne. Sprawiedliwego wyroku w kwestii izraelsko-palestyńskiej wydać się już nie da. Polska nie jest zresztą Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości i zadaniem jej rządu nie jest rozstrzyganie, kto ma rację. Jest nim natomiast dbanie o interesy Rzeczypospolitej. Interesy te zaś istnieją na kilku poziomach. Po pierwsze Izrael jest jedyną w regionie demokracją – krajem cywilizacji zachodniej. Wielu jego obywateli to dawni obywatele polscy lub ich potomkowie. Na poziomie geopolitycznym Polska jako sojusznik USA powinna zaś dążyć do tego, by Waszyngton okazywał solidarność swoim sprzymierzeńcom – także Izraelowi.

Co więcej, Polsce powinno zależeć na stabilnej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Podstawą tej stabilności zaś jest silna pozycja Izraela. Jej polityczne słabnięcie (rezolucje ONZ-etu nie osłabią wszak pozycji militarnej tego państwa) zwiększa prawdopodobieństwo wojny. Izrael walczy bowiem o istnienie z przeciwnikiem, dla którego kompromis jest pojęciem nieznanym. W razie ugody po stronie arabskiej zawsze znajdzie się jakaś grupa, która jej nie uzna i wznowi ataki (wystarczy wspomnieć Organizację Wyzwolenia Palestyny i Hamas). Pokój na Bliskim Wschodzie leży w interesie Polski, gdyż wielka wojna w tym regionie wiązałaby siły Stanów Zjednoczonych. To zaś tworzyłoby okazję do testowania spoistości NATO. Możliwy negatywny wynik takiego testu godziłby w bezpieczeństwo Rzeczypospolitej.

Zbliżenie Polski i Izraela może też pozytywnie wpłynąć na bardziej bieżące i bezpośrednie kwestie polityczne. Wspólny nacisk tych dwóch państw na USA w celu zakończenia polityki resetu z Rosją, która wspiera antydemokratyczne tendencje na wschód od Polski oraz wrogie Izraelowi reżimy w Syrii i Iranie, może przynieść bardziej wymierne rezultaty niż polityka prowadzona osobno. Jednocześnie Polska mogłaby (i powinna do tego dążyć) uzyskać od Izraela wiele ustępstw – np. zrzeczenie się przez Izrael roszczeń dotyczących dóbr obywateli polskich wyznania mojżeszowego zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej oraz oficjalne uznanie przez Tel-Awiw, że warunkiem przeprowadzenia przez Niemców Holokaustu było zniszczenie państwa polskiego, co zostało dokonane wspólnie i w porozumieniu przez III Rzeszę i ZSRS.

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Przemysław Żurawski vel Grajewski