Najnowsze badanie wykazało, że ekspozycja na typowe dla ekranów komputerów i smartfonów niebieskie światło może znacząco przyspieszać dojrzewanie. Choć badanie prowadzone było na szczurach, naukowcy przekonują, że jego wyniki budzą poważne zaniepokojenie związane z nadużywaniem elektronicznych urządzeń, zwłaszcza przez młodzież.
Podczas 61. edycji Annual European Society for Paediatric Endocrinology Meeting naukowcy z Szpitala Miejskiego w Ankarze przedstawili wyniki swojego badania, które sugeruje potencjalne zagrożenie związanego z nadmiernym korzystaniem z elektronicznych gadżetów. To związane jest z tym, że ekrany tych urządzeń emitują znaczne ilości pobudzającego mózg niebieskiego światła.
Badacze przeprowadzili obserwacje na 18 samcach szczurów. Część z nich była wystawiona na niebieskie światło przez 6 godzin, a reszta przez 12 godzin dziennie. Wyniki były jednoznaczne: samce, które były dłużej wystawione na niebieskie światło, wykazywały wyraźnie wcześniejsze oznaki dojrzewania płciowego. Im dłuższy czas ekspozycji, tym większa była różnica. Co więcej, to przyspieszone dojrzewanie towarzyszyło uszkodzeniom jąder tych szczurów.
To jednak nie pierwszy raz, kiedy ta grupa naukowców zwraca uwagę na wpływ niebieskiego światła na dojrzewanie. Wcześniejsze badania pokazały, że podobne efekty można zaobserwować u samic szczurów.
To pierwsze odkrycie bezpośredniego związku między ekspozycją na niebieskie światło a wcześniejszym dojrzewaniem samców szczurów. Te wyniki są zbieżne z wcześniejszymi badaniami dotyczącymi samic, co pozwala na uzyskanie bardziej kompleksowego obrazu wpływu niebieskiego światła na dojrzewanie zarówno u samców, jak i samic.
Przedwczesne dojrzewanie u dzieci jest problemem, który często nie ma jednoznacznej przyczyny. Może być związane z genetyką, urazami mózgu, chorobami tarczycy, nadnerczy lub gruczołami płciowymi. Jednak w ostatnich latach coraz więcej badań wskazuje na wzrost liczby przypadków przedwczesnego dojrzewania u dziewcząt i chłopców.
Naukowcy zwracają jednak uwagę, że mimo że wyniki tego badania są bardzo niepokojące, warto mieć na uwadze, że są to wyniki badania prowadzonego na szczurach, więc nie można bezpośrednio przenosić ich na ludzi. Niemniej jednak dostarcza ono podstaw do dalszych badań nad konsekwencjami zdrowotnymi związanymi z długotrwałym korzystaniem z elektronicznych urządzeń. Naukowcy planują teraz skupić się na ocenie skutków niebieskiego światła działającego przed okresem dojrzewania, w późniejszym, dorosłym życiu.
Celem badania jest zrozumienie długoterminowych skutków wpływu niebieskiego światła na narządy rozrodcze i płodność zarówno u samców, jak i samic szczurów. W przyszłości te badania mogą pomóc w opracowaniu środków zapobiegawczych i przyczynić się do lepszego zrozumienia wpływu współczesnego stylu życia na rozwój fizjologiczny i zdrowie.