Valenx - tak brzmi nazwa sztucznego języka, stworzonego przez 16-letniego licealistę z okolic Florencji. Opracował on również słownik złożony z 3 tysięcy słów i... właśnie go opublikował.
Giulio Ferrarese jest uczniem trzeciej klasy liceum o profilu nauk ścisłych. Chce zostać fizykiem-teoretykiem, ale drugą jego pasją jest lingwistyka i sztuka kreowania sztucznych języków.
Włoski nastolatek podąża śladami słynnego twórcy sztucznych języków J.R.R. Tolkiena, autora „Władcy pierścieni”; wymyślił ich już kilkanaście. Wzorem dla niego jest też Ludwik Zamenhof, twórca esperanto.
W przypadku Giulio pomysł zrodził się z ciekawości i po tym, gdy przestudiował główne systemy językowe na świecie oraz różne sposoby komunikowania.
„Bardzo ciekawe jest to, jak różne są języki i jak rozwijają się także dzięki kulturze narodu. Mój język, który nazywa się Valenx, czyli język książek, powstał dla zabawy, ale jest też tak pomyślany, by był bardzo racjonalny i by jednocześnie ładnie brzmiał dzięki wykorzystaniu niektórych samogłosek i spółgłosek o egzotycznej inspiracji”
Jego język jest kompletny; ma gramatykę, w tym deklinację, fonetykę i cały słownik.
Młody autor opracował także typ zdania w języku Valenx: podmiot występuje przed orzeczeniem, a dopełnienie na końcu.
Oto przykład zdania z opublikowanego słownika: Ye dir 'te nanas ye ith kou- ut ( Idę wziąć rzeczy, które zapomniałem).