Jak informuje "Brussels Times", pierwszeństwo w początkowej fazie będą mieli mieszkańcy i personel domów opieki oraz hospicjów. Ta faza może trwać do końca lutego. Pracownicy służby zdrowia będą szczepieni od marca. Na tym etapie szczepienia będą prowadzone również w placówkach dla osób niepełnosprawnych.
W kolejnej fazie szczepieni będą pacjenci wysokiego ryzyka tj. osoby przewlekle chore oraz osoby w wieku 65 lat i starsze. Ta faza powinna się zakończyć w maju, ale wszystko będzie zależało od podaży szczepionek.
Pierwsza partia 9750 szczepionek firm Pfizer i BioNTech dotarła w sobotę rano na Uniwersytet w Leuven (UZ). Zostaną one rozmrożone w niedzielę, aby można było rozpocząć szczepienia w Sint-Pieters Centre w Puurs-Sint-Aman, Notre Dame de Stockel Centre w Woluwe-St-Pierre i La Bonne Maison de Bouzanton w Mons.
Aby była skuteczna, szczepionka musi być podawana w dwóch dawkach. Druga iniekcja będzie miała miejsce trzy tygodnie później.
"Jeśli konieczne będzie przełożenie szczepienia, na przykład z powodu wysokiej gorączki, szczepionka zostanie podana tak szybko, jak to możliwe po wyzdrowieniu"
- zapewnił specjalista ds. szczepionek Pierre Van Damme cytowany przez "Brussels Times". "W takim przypadku 21-dniowy termin może zostać przekroczony" - dodał.