10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Premier Morawiecki w katowickiej hucie. Przekazał dobre wieści o polskiej gospodarce!

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził dziś katowicką hutę Ferrum SA. Była ona niemalże skazana na bankructwo, jednak uratował ją Polski Fundusz Rozwoju. Dziś spółka zwiększa obroty, ma stabilne zatrudnienie i szansę rozwoju. A to nie jedyna dobra wiadomość dla polskiej gospodarki.

Premier Morawiecki z wizytą w hucie Ferrum SA
Premier Morawiecki z wizytą w hucie Ferrum SA
twitter.com/MorawieckiM

"To bardzo dobry przykład tego, w jaki sposób odbywa się tutaj - w woj. śląskim, na Górnym Śląsku - transformacja gospodarcza"

– ocenił szef rządu, wskazując, iż jeszcze niedawno katowicka huta – producent rur o 145-letniej tradycji – po doświadczeniach niewłaściwej prywatyzacji była praktycznie skazana na bankructwo.

Dzięki wsparciu kapitałowemu Polskiego Funduszu Rozwoju spółka zrestrukturyzowała się i w ubiegłym roku uruchomiła jedną z najnowocześniejszych w Europie linii do produkcji rur, niezbędnych m.in. do budowy wielkich rurociągów. Linia umożliwia zwiększenie mocy produkcyjnych z ok. 120 tys. do 200 tys. ton rur rocznie, a wsparcie obrotowe pozwoliło spółce na rozwinięcie produkcji.

"Na skutek zainwestowania w ten zakład przez Polski Fundusz Rozwoju dwustu kilkudziesięciu milionów złotych, dzisiaj obroty rosną z dwustu kilkudziesięciu do 350 mln zł, zatrudnienie jest coraz bardziej bezpieczne, wykwalifikowani pracownicy mają pracę"

– wyliczał premier, wyrażając nadzieję, że wraz ze wzrostem produktywności i konkurencyjności rosnąć będą także wynagrodzenia załogi huty.

Szef rządu zwrócił uwagę, że w ciągu minionych czterech lat polska gospodarka zwiększyła produktywność o 14 procent, a wdrażanie innowacyjnych rozwiązań powoduje marsz się w górę.

"Dzisiaj pokazujemy, że coraz wyższe standardy jakości polskich produktów dają coraz wyższe marże dla bardzo wymagających klientów na całym świecie"

– wskazał premier.

W ocenie Morawieckiego współpraca z centralnymi instytucjami rozwojowymi, jak Polski Fundusz Rozwoju, ale też np. z urzędem marszałkowskim, powoduje, że zatrudniająca obecnie ok. 300 pracowników spółka Ferrum SA i związany z nią zakład konstrukcji spawanych mają szanse na rozwój. Szef rządu życzył załodze katowickiej firmy, by jej wynagrodzenia jak najszybciej dochodziły do poziomu tych w konkurencyjnych zakładach w Europie zachodniej.

"Coraz szybciej idziemy w tym kierunku"

– zapewnił, wyliczając wskaźniki osiągane przez polską gospodarkę.

"Polski przemysł, produkcja przemysłowa rośnie, chociaż w innych krajach Unii Europejskiej jest różnie. Pokazujemy, że rośnie nasza produktywność, wydajność pracy; wzrost gospodarczy należy do najszybszych w Europie. Mam pełne przekonanie, że to są dobre wiadomości dla polskich pracowników, dla polskiej gospodarki i po prostu dla Polski"

– podsumował Mateusz Morawiecki.

Polska gospodarka zaliczyła ogromny skok pod względem innowacyjności i produktywności. Ferrum SA może być symbolem tej zmiany. Wraz z @Grupa_PFR krok po kroku udaje się nam zmieniać to, co zdiagnozowaliśmy w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jako pułapki rozwojowe. pic.twitter.com/4AsDDM0LH4

— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) 16 marca 2019

Inwestycja huty Ferrum w nową linię do produkcji rur była możliwa dzięki zaangażowaniu kapitałowemu oraz wsparciu Polskiego Funduszu Rozwoju, który w maju 2017 r., poprzez swój fundusz, kupił nową linię oraz ustalił sposób jej wykorzystania i przejęcia przez Ferrum. Ponadto Ferrum otrzymało ok. 100 mln zł pożyczki przeznaczonej na kapitał obrotowy.

Ubiegłoroczne uruchomienie nowej linii zwieńczyło trwającą kilka lat restrukturyzację spółki. Kluczowe w tym procesie było zawarcie przez Ferrum umowy partnerami, wśród których byli m.in. Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (FIPP), należący do Polskiego Funduszu Rozwoju, a także kontrolowana przez FIPP spółka celowa Watchet.

Inwestorzy podjęli wówczas działania zmierzające do skupienia całości (ok. 95 mln zł) długoterminowego zadłużenia finansowego Ferrum w celu jego refinansowania i skonwertowania na akcje nowej emisji. Jednocześnie inwestorzy udzielili spółce pożyczkę na kapitał obrotowy.

Ferrum jest krajowym liderem w produkcji rur do przesyłu mediów. Specjalizuje się w produkcji izolowanych rur stalowych ze szwem oraz kształtowników zamkniętych. Dostarcza produkty dla rynku gazowniczego - szczególnie do budowy rurociągów przesyłowych i dystrybucyjnych - a także ciepłowniczego, wodno-kanalizacyjnego - do przesyłu ścieków, wody pitnej i zasolonej - oraz przemysłowego.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ferrum SA #Mateusz Morawiecki #Katowice

redakcja