Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Cienie PRL na reprywatyzacji

O wielu kwestiach, które od lat są zmorą Polaków, robi się głośno dopiero wówczas, gdy przytrafiają się także mieszkańcom Warszawy. Tak jest choćby w kwestii smogu.

O wielu kwestiach, które od lat są zmorą Polaków, robi się głośno dopiero wówczas, gdy przytrafiają się także mieszkańcom Warszawy. Tak jest choćby w kwestii smogu. Choć jest on zmorą wielu miast Małopolski i Śląska, politycy zaczęli o nim prawić dopiero, gdy maseczki przeciwpyłowe stały się hitem na stołecznych bulwarach. Wtedy to także „wiodące stacje” postanowiły dołączyć wieści dotyczące stanu powietrza do swoich pasków informacyjnych. „Warszawocentryzm” widoczny jest także najmocniej przy okazji afery reprywatyzacyjnej. Dyskusja sprowadza się tylko do stolicy. Ale to ma szansę się zmienić.

W Krakowie wokół średniowiecznych kamienic i sposobu ich przejmowania przez rzekomych właścicieli i ich spadkobierców oraz pełnomocników od lat panuje zmowa milczenia. Krążą, co prawda, mityczne historie o kilkusetletnich Żydach, którzy przez swoich dalekich (młodych) krewnych odzyskiwali majątki na krakowskim Kazimierzu, czy o dziwacznych reprywatyzacjach w historycznym centrum miasta. Krążą nazwiska i kwoty. Mówi się o układzie polityczno-biznesowo-gangsterskim. Stowarzyszenia obrony lokatorów mówią zaś o co najmniej 600 kamienicach, których lokatorzy zgłaszają się o pomoc. Tymczasem dochodzą głosy, że Urząd Miasta Krakowa odmawia dostępu do informacji, ile budynków oddał w ręce prywatne. Jednak teraz może się to zmienić. Oto bowiem w połowie marca za krakowskie reprywatyzacje weźmie się siedmioosobowy zespół prokuratorów. Pracami pokieruje prokurator Barbara Jasińska. To ta prokurator, która w latach 90. prowadziła sprawy dotyczące wyłudzenia kamienic. Lustracja obejmie zwroty nieruchomości z lat 2005–2016. I tu pojawia się problem. Dlaczego śledczy mają zamiar zbadać tylko przypadki z ostatnich 11 lat? Te sprawy należy wyjaśnić od samego początku III RP. A nawet wcześniej. Jadwiga Tajchman, prezes Krakowskiej Grupy Inicjatywnej Obrony Praw Lokatorów, mieszka w kamienicy, której notarialny akt sprzedaży został sporządzony… 13 grudnia 1981 r., czyli w niedzielę stanu wojennego.
 

 



Źródło: Gazeta Polska

#Kraków #reprywatyzacja #PRL

Wojciech Mucha