Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Terapeutyczne chodzenie

Bardzo skutecznym, bezpiecznym i tanim sposobem na poprawę zdrowia jest systematycznie chodzenie. Można zapomnieć o modnych siłowniach i wymyślnym sprzęcie sportowym.

Unsplash
Unsplash
Bardzo skutecznym, bezpiecznym i tanim sposobem na poprawę zdrowia jest systematycznie chodzenie. Można zapomnieć o modnych siłowniach i wymyślnym sprzęcie sportowym. Marsze nie tylko poprawiają kondycję fizyczną, wpływają także na lepsze samopoczucie, poprawę kondycji umysłowej, zrzucenie zbędnych kilogramów. Dzięki tej aktywności ruchowej można uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych, a nawet je wyleczyć.

W czasie intensywnego marszu korzysta się prawie z tych samych mięśni co podczas biegania, jednak chodzenie jest o wiele bardziej bezpieczne i powoduje mniej kontuzji, gdyż obciążenie stawów jest znacznie łagodniejsze. Dzięki temu zmniejsza się ścieranie chrząstek stawowych, a mięśnie wokół głównych stawów stabilizują się i wzmacniają.

Człowiek został stworzony do chodzenia

Ludzie zostali stworzeni do chodzenia. Chodząc, spędziliśmy 7 mln lat naszej historii. Tymczasem większość z nas zbyt dużo siedzi. Długie siedzenie – najpierw w pracy, a później w domu – działa destrukcyjnie na układ kostny i mięśniowy, powodując liczne wady postawy. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każda dorosła osoba dla zapewnienia sobie zdrowia i dobrej kondycji fizycznej powinna codziennie szybkim krokiem spacerować najlepiej przez godzinę.

Pożytki z codziennego spaceru

Regularny codzienny marsz zmniejsza ryzyko chorób serca, raka, osteoporozy i cukrzycy, nadciśnienia, chroni przed przeziębieniem, ogranicza głód nikotynowy u osób zmagających się nałogiem palenia. Badania wykazały, że spacer pozytywnie działa na naszą psychikę, pomaga przezwyciężyć stres, poprawia kondycję umysłową i zasoby mózgowe. Chodzenie korzystnie wpływa na układ krążenia i oddychania, pozytywnie wpływa na metabolizm organizmu. M.in. dzięki przechadzce następuje wydzielanie endorfin, czyli hormonów przyjemności, co korzystnie wpływa na równowagę psychiczną, działa przeciwbólowo, niweluje stan niepokoju.

Amerykańscy naukowcy H.A. DeVries i G.M. Adams udowodnili, że nawet 15 min. marszu ma większe działanie rozluźniające niż dawka łagodnego leku uspokajającego. Przechadzki pomagają dotlenić cały organizm, szczególnie mózg, dzięki czemu poprawia się nasza pamięć. Codzienny spacer może także chronić przed przeziębieniem.

Różne podłoże do przechadzek

Zdecydowanie najlepiej chodzić po naturalnych miękkich powierzchniach, takich jak trawa, piasek, naturalne podłoże w lesie. Wtedy zużywamy więcej energii, gdyż za każdym razem, gdy stopa zagłębia się w miękkim podłożu, potrzeba większej pracy mięśni, by się poruszać w takim terenie. Wędrować można prawie w każdym miejscu, szczególnie wskazane są parki, lasy, góry, wszelkie tereny zielone, bo kontakt z naturą pozytywnie wpływa na samopoczucie psychiczne. Poruszanie się z prędkością do 5 km/h określa się jako spacer, natomiast w przedziale 5–7 km/h jako szybki marsz. 

 



Źródło: pamietajosercu.pl/ruch to najlepsze lekarstwo

#chodzenie

BS