Przed Sądem Rejonowym w Rudzie Śląskiej rozpoczął się w czwartek proces w sprawie korupcji w handlu węglem. Prokurator odczytał akt oskarżenia przeciwko dwóm byłym wiceprezesom spółek węglowych i mężczyźnie, który miał im wręczać łapówki. Zarzuty w tym samym śledztwie miała usłyszeć także Barbara Blida.
Była posłanka SLD i b. Wiceminister budownictwa Barbara Blida miała usłyszeć zarzuty pośredniczenia w przekazaniu łapówki byłemu szefowi Rudzkiej Spółki Węglowej Zbigniewowi B. Pieniądze miały pochodzić od Barbary K. W zamian firma Barbary K. miała uzyskać umorzenie odsetek od należności względem RSW - podawała prokuratura.
Rozpoczęcie procesu poprzedziła sądowa batalia o zwrot sprawy prokuraturze. Wniosek w tej sprawie złożył mec. Maciej Bednarkiewicz, wskazując na braki w śledztwie. Jego stanowisko poparli pozostali obrońcy. Podnosili m.in., że materiał dowodowy nie odzwierciadla wszystkich czynności przeprowadzonych z Barbarą K., zwanej w prasie śląską Alexis.
Innego zdania był prokurator Radosław Wójcik. Potwierdził, że dwa lata temu akt oskarżenia już został zwrócony prokuraturze celem uzupełnienia braków formalnych i po raz kolejny przesłany do
sądu. Dziś - powiedział - dokument spełnia wszystkie wymogi.
Odpowiadając na zarzut obrony, że Barbarze K. nie przedstawiono w prowadzonym śledztwie zarzutów, oskarżyciel przypomniał, że ten wątek został wyłączony do odrębnego rozpoznania, a następnie sprawa została umorzona ( Barbarze K. skorzystała z klauzuli bezkarności, przysługującej osobom, które same powiadomiły o korupcji). W opinii Bednarkiewicza, postępowanie musiało zostać formalnie wszczęte skoro dokonano opisu przestępstwa.
Odpowiadając na inny zarzut adwokatów - że nie został rozpoznany wniosek obrońcy o umorzenie sprawy - Wójcik odpowiadał, że sąd umarzając później postępowanie odniósł się także do tego wniosku i nie było potrzebne jego ponowne rozpatrywanie.
Sąd nie podzielił opinii obrony i zgodził się ze stanowiskiem prokuratora.
- Przytaczane przez obrońców okoliczności nie stanowią istotnych braków w postępowaniu - powiedział sędzia Adam Prochaczek. Sąd uznał też, że akt oskarżenia nie ma braków formalnych.
Akt oskarżenia katowicka prokuratura sformułowała w 2007 r. Zarzuty dotyczą lat 1994-1998. Były wiceprezes Rudzkiej Spółki Węglowej Wiesław K. został oskarżony o przyjęcie 420 tys. zł, a b.
wiceprezes Nadwiślańskiej Spółki Węglowej Jerzy H. - 150 tys. zł w zamian za zawarcie nieformalnego porozumienia z handlującą węglem agencją Barbary K., a Wiesław K. również w zamian za zawarcie porozumień kompensacyjnych z tą agencją handlową.
Współwłaściciel agencji handlowej Barbary K. Jacek W., został oskarżony o wręczenie tych łapówek. W lutym ubiegłego roku rudzki sąd umorzył postępowanie w tej sprawie uznając, że w okresie, którego dotyczyły zarzuty, oskarżeni nie pełnili funkcji publicznych, istniała wówczas bowiem luka prawna, której konsekwencją jest niemożliwość przypisania im korupcji.
Z taką interpretacją nie zgodziła się prokuratura, która wniosła o uchylenie tego postanowienia. W jej opinii, skoro oskarżeni dysponowali środkami Skarbu Państwa, pełnili funkcje publiczne; obrona
była przeciwnego zdania. Decyzję o umorzeniu postępowania uchylił gliwicki sąd okręgowy po zasięgnięciu opinii z Sądu Najwyższego. SN uznał umorzenie za przedwczesne.
Tym samym aktem co trzej mężczyźni został objęty również b. poseł AWS Henryk D., który miał udzielać pomocy przy wręczeniu korzyści majątkowej. Zdaniem prokuratury, przyjął on 100 tys.
dolarów od Barbary K., w celu wręczenia ich nieżyjącemu już obecnie prezesowi Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki Jackowi Dębskiemu za załatwienie krewnemu bizneswoman posady w kierowanym
przez niego urzędzie. Sprawa D. została wyłączona do odrębnego postępowania. Jego proces toczy się przed sądem w Katowicach.
Choć w akcie oskarżenia pojawia się nazwisko bizneswoman Barbary K., to występuje w nim ona jedynie jako świadek. Barbara K. skorzystała z tzw. klauzuli bezkarności, przysługującej osobom, które złożą zawiadomienie o przestępstwie, o którym nie wiedziały wcześniej organa ścigania i przedstawią wszystkie jego okoliczności.
Źródło:
pł