Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie zostało laureatem plebiscytu na Europejskie Muzeum Roku EMYA (European Museum of the Year Award) 2016.
Decyzją jury ogłoszoną w sobotę w hiszpańskim San Sebastian, główna nagroda trafiła do stołecznego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Statuetkę The Egg (Jajo), przedstawiającą rzeźbę jednego z najznamienitszych rzeźbiarzy brytyjskich Henry’ego Moore’a, z rąk organizatorów odebrał prof. Dariusz Stola, dyrektor wyróżnionej placówki. Rodzima instytucja pokonała 49 kandydatów z 24 krajów (m.in. Muzeum Hercegowiny w Mostarze, Muzeum Fińskiej Poczty w Tampere, Muzeum Sztuki Orientalnej w Turynie, Rzymskie Muzeum Narodowe w Termach Dioklecjana oraz Muzeum FC Porto w Porto).
EMYA (European Museum of the Year Award) przyznawana jest od 1977 r. przez Europejskie Forum Muzealne. Celem plebiscytu jest wyłonienie placówek, które starają się służyć społeczeństwu, wychodząc poza tradycyjne aktywności, ograniczające się zwykle do prezentowania eksponatów i kolekcji. Komisja konkursu analizuje nowe muzea i inicjatywy, które mogą wywrzeć wpływ na inne instytucje w kraju i za granicą.
Za taką placówkę uznano POLIN, zaznaczając jednocześnie, że - jak informuje Europejskie Forum Muzealne - „w swoim unikalnym nowym budynku położonym na terenie niegdyś tętniącej życiem dzielnicy żydowskiej, a później warszawskiego getta, (...) prezentuje tysiąc lat dziejów polskich Żydów oraz ich wkład w historię regionu oraz Europy od czasów pierwszego osadnictwa do chwili obecnej".
O samej instytucji na jej stronie domowej możemy przeczytać, że „jest punktem odniesienia dla wszystkich zainteresowanych dziedzictwem Żydów polskich oraz znakiem dokonującego się przełomu we wzajemnych stosunkach Polaków i Żydów. Sto tysięcy Żydów przyjeżdżających corocznie do Polski znajdzie w nim najważniejsze informacje, które pozwolą im świadomie kształtować własne plany podróży do miejsc rodzinnej historii. Istnienie muzeum ma za zadanie wspomóc rozwój tożsamości żydowskiej wśród odradzającej się wspólnoty Żydów polskich, a jednym z jego zadań jest wspieranie inicjatyw lokalnych i ogólnokrajowych, podejmowanych w demokratycznej Polsce, aby na nowo przemyśleć doświadczenie współżycia obu społeczności. Program muzeum jest swego rodzaju punktem wyjścia dla debat zarówno na temat jasnych, jak i ciemnych kart polsko-żydowskiej przeszłości. Daje ogólną orientację, wyznacza kierunki, zachęca do samodzielnej eksploracji rzadko odwiedzanych miejsc.”
W plebiscycie wyróżniono również Gdańskie Europejskie Centrum Solidarności, które otrzymało Nagrodę Muzealną Rady Europy (Council of Europe Museum Prize).
Źródło: niezalezna.pl
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MJ