Przebywający w Polsce przedstawiciele Komisji Weneckiej spotkali się dzisiaj
Przebywający w Polsce przedstawiciele Komisji Weneckiej spotkali się dzisiaj tylko z niektórymi sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Prezes TK Andrzej Rzepliński, dopytywany przez naszą dziennikarkę, dlaczego wybrał jedynie tych sędziów, którzy reprezentują jedną stronę sporu wokół TK, odpowiedział zaskakująco: „Nie ma żadnego sporu wokół Trybunału”.
We wtorkowym spotkaniu wzięli udział – poza prezesem Rzeplińskim – prof. Leon Kieres, prof. Sławomira Wronkowska, prof. Marek Zubik i prof. Piotr Tuleja. Czyli wszyscy sędziowie wybrani przez poprzedni rząd PO-PSL. W rozmowach nie uczestniczyło pięciu sędziów zaprzysiężonych w grudniu przez prezydenta Andrzeja Dudę, choć wcześniej wystąpili z wnioskiem o udział w spotkaniu.
„W ten sposób Komisja Wenecka została pozbawiona możliwości wysłuchania stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego zaprzysiężonych w grudniu 2015 r. przez prezydenta RP, co może wpłynąć na kształt przyszłej opinii” – napisali w oficjalnym liście kierowanym do Andrzeja Rzeplińskiego sędziowie, których nie wpuszczono na spotkanie. Pod listem podpisali się Lech Morawski, Julia Przyłębska, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski.
Rzepliński pytany o to, dlaczego nie zaprosił na spotkanie mianowanych w grudniu sędziów, stwierdził: – Nie widziałem potrzeby, żeby wszyscy sędziowie brali udział w rozmowach, to by je utrudniło, nie ma takiego zwyczaju.
Nasza dziennikarka chciała również dowiedzieć się, dlaczego wybrał tylko tych, którzy reprezentują jedną stronę sporu wokół TK, odparł: – Nie ma żadnego sporu wokół Trybunału.
Zobacz wideo:
Ciekawa była też odpowiedź Rzeplińskiego na pytanie innego z dziennikarzy o to, jaka może być treść opinii Komisji Weneckiej. – Cholera go wie – odpowiedział prezes TK.
Pod koniec spotkania na korytarzu Trybunału Konstytucyjnego pojawili się sędziowie – m.in. sędzia Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski.
– Zapoznamy się z obiema stronami sporu, sędziowie, którzy nie brali udziału w spotkaniu, przekazali mi swoje stanowisko na piśmie – zapewnił przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio.
Swoje stanowisko dotyczące niektórych przepisów zawartych w nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przekazali członkom KW także przedstawiciele instytutu badań nad prawem Ordo Iuris, którzy zwrócili uwagę na nietrafność szeregu zastrzeżeń prawnych wobec przepisów ustawy w sprawie TK. W spotkaniu z Ordo Iuris wzięli również pracownicy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Delegacja Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, nazywanej Komisją Wenecką, przybyła do Polski na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.