Jakub Marcin Opara, ostatnio radny sejmiku województwa mazowieckiego, były dyrektor gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego, został nowym prezesem spółki PL.2012+, zarządzającej Stadionem Narodowym w Warszawie.
Nowy prezes PL.2012+ powiedział nam, że dla niego zarządzanie Stadionem Narodowym oznacza wielki honor i zobowiązanie:
- Wiąże się to już z samą nazwą, poprzez którą jego właścicielem jest cały naród. Jest to też najwyższej jakości marka, nie tylko marka i chluba Warszawy, ale i ogólnopolska, a nawet ogólnoeuropejska. Jest jednym z pięciu-sześciu największych i najbardziej prestiżowych stadionów na świecie. Z obiektem tym wiążą się wielkie wyzwania. W tym roku chodzi zwłaszcza o przeprowadzenie sprawnej organizacji szczytu NATO w lipcu.
Jak informowały media, odwołany poprzednik nowego prezesa, Tomasz Półgrabski, oznajmił niedawno, iż Stadion Narodowy powinien w tym roku osiągnąć po raz pierwszy niewielki zysk - dotąd obiekt przynosił straty.
- Chodzi w istocie o tzw. zysk operacyjny – tłumaczy naszemu portalowi Jakub Opara.
– Nie jest to jednak zysk netto, bowiem oznacza jedynie różnicę między przychodami a kosztami, bez uwzględnienia strat nadzwyczajnych czy podatków.
37-letni Opara jest
historykiem, ekonomistą, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od przeszło 10 lat związany jest z administracją publiczną, zarówno centralną, jak i samorządową. To autor wielu publikacji i artykułów o tematyce gospodarczej, zwłaszcza związanych z problematyką sektora energetycznego i polskiej armii. Główne kierunki jego badań: bezpieczeństwo energetyczne, transport, marynarka wojenna RP.
PL.2012+ - spółka, której prezesem został Jakub Opara, rozpoczęła funkcjonowanie w lutym 2008 r. jako PL.2012 - spółka celowa ministerstwa sportu. Jej zadaniem była koordynacja przygotowań strony publicznej do EURO 2012 w Polsce. Spółka PL.2012+ od 1 stycznia 2013 r. jest operatorem Stadionu Narodowego w Warszawie.
Odpowiedzialna jest ona zarządzanie stadionem i jego bezpośrednim zapleczem - jak czytamy na jej oficjalnej stronie -
„zgodnie z przygotowanym i corocznie aktualizowanym biznesplanem, w celu maksymalnego wykorzystania potencjału obiektu i zapewnienia przychodów w wysokości odpowiedniej na pokrycie kosztów jego funkcjonowania, w tym poddzierżawianie i najem jego poszczególnych części m.in. na cele konferencyjne, rozrywkowe, wynajem biur i inne, a także utrzymanie PGE Narodowego w najwyższej jakości”.
Źródło: niezalezna.pl
MP