Z okazji 50. rocznicy pierwszego wydania Biblii Tysiąclecia 6 listopada w opactwie Benedyktynów w Tyńcu odbędzie się sympozjum poświęcone tej edycji Pisma Świętego.
W tym roku mija 50 lat od pierwszego wydania Biblii Tysiąclecia. Ten współczesny przekład Pisma Świętego na trwałe wpisał się w polską rzeczywistość, nie tylko w obszarze Kościoła. Listopadowe sympozjum, organizowane w opactwie Benedyktynów w Tyńcu, a więc miejscu, w którym narodziła się idea Biblii Tysiąclecia, ma stać się przestrzenią refleksji nad znaczeniem tego przekładu, a także nad jego przyszłością. Niezbędne jest interdyscyplinarne spojrzenie, nieograniczone jedynie do wymiaru teologicznego. Wśród prelegentów znajdą się: bibliści, historycy i filologowie, zarówno świeccy jak i duchowni, którzy zapewnią szerokie ujęcie tematu.
„Czy Biblia Tysiąclecia jest wyzwaniem? Wydaje się, że tak. Stanowi ona owoc myśli soborowej, zogniskowanej wokół kluczowej roli Pisma w życiu Kościoła. Kolejne jej wydania wpłynęły na recepcję Soboru w Polsce w obszarze liturgii, duszpasterstwa i ekumenizmu” – informują organizatorzy sympozjum. Odbędzie się ono w 10. rocznicę śmierci o. Augustyna Jankowskiego, bez którego pracy i zaangażowania realizacja tłumaczenia nie byłaby możliwa.
Honorowy patronat na spotkaniem objęli: kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskup metropolita krakowski, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Program spotkania na stronie
Źródło: Gazeta Polska Codziennie
sk