W Sejmie posłowie PO Krystyna Skowrońska i Jacek Brzezinka przedstawili projekt ustawy, która w opinii rządzących miałby pomóc kredytobiorcom. Ustawa, z której może skorzystać zaledwie 20 proc. tzw. frankowiczów, została skrytykowana przez obecnych na konferencji prasowej dziennikarzy. Przypomnieli oni również, że Skowrońska jest nie tylko szefową sejmowej Komisji Finansów Publicznych, ale również... prezesem Banku Spółdzielczego w Przecławiu.
Projekt forsowany przez PO na kilka miesięcy przed wyborami zakłada, że posiadacze kredytów walutowych mogą przewalutować je po kursie bieżącym (NBP), z dnia poprzedzającego wystąpienie z wnioskiem o taki krok. Koszty przewalutowania miałby zostać rozłożone między banki a kredytobiorców. Połowa kosztów miałaby zostać umorzona, a połowa rozłożona na raty oprocentowane według referencyjnej stopy NBP – obecnie 1,5 proc. – podaje tvn24bis.pl.
W pierwszym roku obowiązywania ustawy – przewalutowanie ma być możliwe do 2020 – mogłyby z niej skorzystać osoby, których wartość kredytu do wartości zabezpieczenia (mieszkania) wynosi 120 proc. i więcej. W kolejnym roku byłoby to 100-120, a w następnych dwóch latach ponad 80 proc. Projekt zakłada też inne limity. Mieszkanie musi być jedynym posiadanym przez właściciela i użytkowanym na własne potrzeby. Powierzchnia mieszkania nie może być większa niż 75 m kw., a domu 100 m. Norma ta ma nie dotyczyć rodzin z trójką dzieci. Koszt rozwiązań dla banków szacowany przez pomysłodawców to około 9-9,5 mld zł. Według portalu tvn24bis.pl, ustawa miałaby objąć zaledwie 20 proc. kredytów frankowych.
Jednym z pierwszych pytań dziennikarzy, obecnych podczas konferencji prasowej dotyczyło tego,
kto zapłaci za wprowadzenie w życie proponowanej ustawy? – Nie było takiego przypadku w historii, żeby banki na tym straciły. Jak rozumiem obciążą tym kosztem nas wszystkich, którzy mają swoje konta i korzystają z usług banków. Czy państwo brali to pod uwagę? – zapytała posłów PO dziennikarka TVP Info Karolina Lewicka.
– Czy sobie przerzucą – to warto żeby klienci, ale i Komisja Nadzoru Finansowego nad tym elementem czuwała – odpowiedziała Skowrońska.
– Teraz my, klienci, mamy monitorować swoje banki – czy banki przez przypadek nie podnoszą kosztów usług, które nam świadczą, bo zwracają pieniądze frankowiczom, tak? – dopytywała dziennikarka.
– Klienci obserwują i mogą zwracać uwagę na fakt – tłumaczyła swoje słowa Skowrońska.
Podczas konferencji pojawił się również wątek działalności Krystyny Skowrońskiej na zajmowanym przez nią do dziś stanowisku prezes Banku Spółdzielczego w Przecławiu.
– Nie ma tu kolizji w związku z wykonywaniem mandatu posła i senatora – stwierdziła w odpowiedzi na pytania dziennikarza Telewizji Republika Jana Koraba posłanka PO.
fot. krs-online.com.pl
Ani Skowrońska ani Brzezinka nie odpowiedzieli jasno i wprost na kilkakrotnie powtarzane przez różnych dziennikarzy pytanie –
„dlaczego, po tylu latach oczekiwania, dopiero teraz PO wychodzi z pomocą do frankowiczów”.
Zobacz wideo:
Źródło: niezalezna.pl,tvn24bis.pl
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mn