Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Wywalczyli maturę po polsku

W styczniu brytyjskie ministerstwo oświaty poinformowało, że od 2017 r. nie będzie można zdawać języka polskiego na poziomie brytyjskiej matury.

pł/Tiffany Szerpicki/SXC
pł/Tiffany Szerpicki/SXC
W styczniu brytyjskie ministerstwo oświaty poinformowało, że od 2017 r. nie będzie można zdawać języka polskiego na poziomie brytyjskiej matury. Polacy mieszkający na Wyspach swoim zaangażowaniem i licznymi protestami przekonali rząd Wielkiej Brytanii do zmiany decyzji. W poniedziałek kuratorium wycofało się ze swoich planów.

Centrum edukacyjne AQA (odpowiednik polskiej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej) podlegające brytyjskiemu ministerstwu oświaty podjęło decyzję, że na egzaminie A-Level (poziom polskiej matury) język polski będzie można zdawać tylko do 2017 r. Polska społeczność zbulwersowana tym krokiem AQA wystosowała petycję w obronie swojego języka. W ciągu zaledwie dwóch tygodni zebrano ponad 9 tys. podpisów z wymaganych 10 tys. głosów poparcia. Łącznie pod petycją podpisało się ponad 50 tys. osób.

Patronat nad akcją objęły polskojęzyczne media na Wyspach, a także Polska Macierz Szkolna. To istniejąca od ponad 60 lat organizacja charytatywna wspierająca polską edukację na terenie Wielkiej Brytanii. Jej działalność to głównie wspieranie funkcjonowania 130 polskich sobotnich szkół, działających na terenie Zjednoczonego Królestwa. – Jestem szczęśliwa, to sukces polskiej społeczności na Wyspach. Polacy stanęli murem za A-Level z polskiego i to przyniosło skutki – stwierdziła Aleksandra Podhorodecka, przewodnicząca Polskiej Macierzy Szkolnej.

Do akcji protestacyjnej włączyli się licznie Polacy mieszkający za granicą, a także ich wpływowi przyjaciele. Wśród obrońców języka polskiego na brytyjskiej maturze znalazł się brytyjski dziennik „The Guardian”. Przytoczył wyniki spisu powszechnego z 2011 r., z których wynika, że polski to drugi najczęściej używany język w Anglii. Do podpisania się pod petycją zachęcała m.in. Katy Carr, brytyjska piosenkarka o polskich korzeniach. – To absolutny skandal – mówiła Carr. Swoje stanowisko uzasadniała historią, w której Polacy zapisali się jako wierni sprzymierzeńcy Wielkiej Brytanii w walce o wolność podczas II wojny światowej. Teraz cieszy się z sukcesu Polaków. – To był dla mnie zaszczyt móc wesprzeć tę kampanię – mówi „Codziennej” piosenkarka. I dodaje, że ze względu na popularność języka polskiego, a także historyczne relacje naszych krajów Polacy powinni już zawsze mieć możliwość zdawania egzaminu w ojczystym języku bez przeszkód.

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Sabina Treffler