Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Rosjanie kontrolują 40 proc. udziałów w Azotach? Szydło pyta Tuska i Karpińskiego

Posłanka PiS Beata Szydło przesłała premierowi i ministrowi skarbu pytania w związku z informacjami, że Rosjanin Wiaczesław Kantor kontroluje już 40 proc. udziałów w Grupie Azoty.

Acvec; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en
Acvec; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en
Posłanka PiS Beata Szydło przesłała premierowi i ministrowi skarbu pytania w związku z informacjami, że Rosjanin Wiaczesław Kantor kontroluje już 40 proc. udziałów w Grupie Azoty. Szydło pyta m.in., czy rząd liczy się z realnym zagrożeniem wrogiego przejęcia Azotów przez podmioty zależne od rosyjskiego Acronu.

W piśmie wysłanym do Donalda Tuska i Włodzimierza Karpińskiego posłanka przypomina, że 25 czerwca sejm rozpatrzył informację w sprawie bezpie­czeństwa interesów gospodarczych Polski po serii przejęć akcji Grupy Azoty przez spółkę Norica Holding zależną od rosyjskiej grupy Acron.

„O przedstawienie takiej informacji wnosił Klub Parlamentarny Prawo i Spra­wiedliwość. W czasie dyskusji Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa pan Rafał Baniak, powołując się na zapisy statutu, powiedział, że „tak długo jak Skarb Państwa jest właścicielem akcji spółki uprawniają­cych do co najmniej 1/5 ogólnej liczby istniejących głosów, prawo głosu pozostałych akcjonariuszy zo­staje ograniczone w ten sposób, że żaden z nich nie może wykonywać na walnym zgromadzeniu więcej niż 1/5 ogólnej liczby głosów" – pisze Szydło.

I dodaje: „Jednak m.in. w wyniku zawarcia w dniu 6 i 9 czerwca 2014 r. na i poza rynkiem regulowanym szeregu transakcji nabycia akcji Grupy Azoty, Norica Holding zwiększyła swój stan posiadania głosów i akcji w Grupie Azoty powyżej 20 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Spółki. Takie informacje zostały przekazane kilka tygodni temu Zarządowi Grupy Azoty przez Norica Holding, działającą w imieniu m.in. pana Wiaczesława Kantora i JSC Acron”.

Jak pisze Szydło, „Komisja Nadzoru Finansowego 25 lipca 2014 r. wydała komunikat w sprawie postępowań administracyjnych wobec niektórych akcjonariuszy Grupy Azoty. Wszczęcie postępowania związane jest m.in. z transakcjami na akcjach spółki Grupa Azoty realizowanych przed podmioty zależne od pana Wiaczesława Kantora. Rodzi to poważne obawy, które są dodatkowo wzmacniane przez informację dotyczącą możliwości nieujawnienia wszystkich zależności części akcjonariatu rozproszonego polskiej Spółki względem pana W. Kantora bądź podmiotów od niego zależnych”.

Parlamentarzystka PiS zauważa, że informacje taki budzą zrozumiały niepokój zaledwie miesiąc po uspokajających deklaracjach Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa o tym, że „statut spółki oraz umowy zawarte przez Skarb Państwa zapewniają bezpieczeństwo prawne oraz realizację interesu Skarbu Państwa”. Nasuwa się wątpliwość, czy te ogólnie ujęte dokumenty stanowią wystarczające zabezpieczenie przed wrogim przejęciem Grupy Azoty S.A.
 
Na zakończenie Szydło zwraca się z trzema pytaniami do premiera i ministra skarbu:

Czy na bieżąco jest Pan Premier informowany w sprawach zmiany struktury akcjonariatu w Grupie Azoty S.A. oraz czy potwierdzone zostało zagrożenie wykorzystania udziałów w akcjonariacie rozproszonym Spółki przez podmioty zależne od rosyjskiego Acronu i/lub pana Wiaczesława Kantora?

Czy Rząd liczy się z realnym zagrożeniem wrogiego przejęcia Grupy Azoty S.A. ze strony podmiotów zależnych od rosyjskiego Acronu i/lub pana Wiaczesława Kantora? Jeżeli tak, to jakie kroki zostały podjęte w celu zablokowania tego procesu?

Czy w wyniku dotychczasowych działań związanych z wyjaśnianiem sytuacji w akcjonariacie Grupy Azoty, potwierdziły się informacje, że Acron wraz z innymi podmiotami zależnymi od kapitału rosyjskiego bądź zależnymi bezpośrednio od pana Wiaczesława Kantora kontroluje nie ok. 20 proc. udziałów w Grupie Azoty, tylko około 40 proc.?

 



Źródło: niezalezna.pl

Paweł Krajewski