Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

„Tusk zepsuł nawet to”. Poseł PiS przypomniał, kto skutecznie blokował umowę UE-Mercosur

- W 2019 r. premier Mateusz Morawiecki zbudował koalicję przeciwko umowie UE-Mercosur. Tusk zepsuł nawet to. Niemieckie media ujawniły, że Ursula von der Leyen dogadała się z Tuskiem – a dziś podpisala tę szkodliwą umowę - napisał na portalu X Paweł Jabłoński, poseł PiS.

Donald Tusk
Donald Tusk
Zrzut ekranu - Youtube.com/Kancelaria Premiera

Umowa UE-Mercosur

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w piątek zakończenie negocjacji umowy o wolnym handlu z blokiem państw Ameryki Południowej Mercosur.

KE zapewniła, że w nowym tekście porozumienia odpowiedziała na obawy europejskich rolników. Negocjacje w sprawie umowy trwały 25 lat, ale w ostatnich miesiącach prace znacząco przyspieszyły. Do wejścia porozumienia w życie potrzebne jest ratyfikowanie go przez UE.

Poseł PiS Paweł Jabłoński opublikował na portalu X wpis, w którym skomentował zbliżające się wejście w życie tej umowy. 

"W 2019 r. premier Mateusz Morawiecki zbudował koalicję przeciwko umowie UE-Mercosur. Tusk zepsuł nawet to. Niemieckie media ujawniły, że Ursula von der Leyen dogadała się z Tuskiem – a dziś podpisala tę szkodliwą umowę"

– napisał.

Polityk dodał, że "teraz Tusk przez kilka miesięcy może poudawać, że jest przeciwko – a po wyborach prezydenckich wycofa blokadę i umowa wejdzie w życie".

"Skorzysta na niej niemiecki przemysl motoryzacyjny. Kosztem polskich rolników"

– podsumował.

Umowa UE-Mercosur - dlaczego jest szkodliwa?

Według krytyków porozumienia z Mercosur w unijnych przepisach importowych brakuje zapisów, które nakładałyby na importerów europejskie standardy np. w zakresie dobrostanu zwierząt, stosowania pestycydów czy zakazanego w UE podawania zwierzętom hormonów. Urzędnicy unijni zapewnili w piątek, że nawet jeśli regulacje dotyczące importu tego nie uwzględniają, to i tak wszystkie produkty trafiające na unijny rynek powinny spełniać standardy UE.

Przeciwko porozumieniu protestowali unijni rolnicy, którzy obawiali się zalania unijnego rynku tanimi produktami rolnymi z krajów takich Brazylia i Argentyna. Sprzeciw głośno deklarowała Francja, a także Polska i Włochy.

 



Źródło: x.com, PAP, niezalezna.pl

#umowa UE-Mercosur #Ursula von der Leyen #Donald Tusk

mm