Oczekuje się, że Donald Tusk będzie mógł zgodzić się na porozumienie UE-Mercosur - podaje Frankfurter Allgemeine Zeitung. Wcześniej polski premier wyraził stanowczy sprzeciw wobec umowy niebezpiecznej dla rolników. Jak pisze jednak niemiecki dziennik, takie stanowisko ma potrwać tylko do wyborów prezydenckich.
Ursula von der Leyen opublikowała w czwartek w południe komentarz na X, w którym napisała, że "linia mety (w sprawie) porozumienia UE-Mercosur jest już w zasięgu wzroku", a Komisja Europejska pracuje nad tym, żeby ją przekroczyć.
Chodzi o negocjowaną od 25 lat umowę o wolnym handlu między Unią Europejską a państwami ugrupowania Mercosur, tj. Brazylią, Argentyną, Paragwajem, Boliwią i Urugwajem. Porozumienie budzi kontrowersje i protestują przeciwko niemu rolnicy, obawiający się zalania unijnego rynku przez tanie produkty z Ameryki Południowej, które wyprą rodzime towary. Umowie sprzeciwia się też część państw członkowskich, w tym Polska - jak się okazje - póki co.
Frankfurter Allgemeine Zeitung informuje, że w kwestii dopięcia umowy szefowa KE prowadziła w ostatnich dniach rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i polskim premierem Donaldem Tuskiem. Z informacji przekazanych przez dziennik wynika, że wcześniejsze twarde stanowisko premiera ma się jest tylko na pokaz.
"Oczekuje się, że Tusk będzie mógł zgodzić się na to porozumienie po wyborach prezydenckich w Polsce, w maju 2025"
Dziennik przypomina, że "Mercosur ma kluczowe znaczenie dla niemieckiej gospodarki", a "jednym ze zwycięzców będzie branża motoryzacyjna". - Dlatego kanclerz Olaf Scholz w ostatnich miesiącach nalegał, aby po ćwierćwieczu negocjacji wreszcie doszło do skutku - zaznacz niemiecka gazeta.
W piątek von der Leyen ma wziąć udział w szczycie pięciu państwa Mercosur. - Wszystko inne niż pomyślne zakończenie negocjacji byłoby niespodzianką - podaje FAZ.
"Niemcy, jak widać, nawet nie próbują ukrywać swojej pewności w sprawie proniemieckiej postawy Tuska"
Tusk, jak zwykle, oszukuje Polaków? Niemiecki FAZ, w tekście o kulisach negocjacji ws. umowy UE z Mercosur, bez skrępowania opisuje niemieckie przewidywania co do postawy Donalda Tuska w tej sprawie.
— Beata Szydło (@BeataSzydlo) December 6, 2024
Otóż wg dziennikarzy FAZ, obecny sprzeciw Tuska wobec tej szkodliwej dla…