Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Tusk poprze umowę UE-Mercosur? Niemiecki dziennik: Po wyborach prezydenckich premier zmieni zdanie

Oczekuje się, że Donald Tusk będzie mógł zgodzić się na porozumienie UE-Mercosur - podaje Frankfurter Allgemeine Zeitung. Wcześniej polski premier wyraził stanowczy sprzeciw wobec umowy niebezpiecznej dla rolników. Jak pisze jednak niemiecki dziennik, takie stanowisko ma potrwać tylko do wyborów prezydenckich.

Donald Tusk i Ursula von der Leyen
Donald Tusk i Ursula von der Leyen
Tomasz Hamrat - Gazeta Polska

Ursula von der Leyen opublikowała w czwartek w południe komentarz na X, w którym napisała, że "linia mety (w sprawie) porozumienia UE-Mercosur jest już w zasięgu wzroku", a Komisja Europejska pracuje nad tym, żeby ją przekroczyć.

Chodzi o negocjowaną od 25 lat umowę o wolnym handlu między Unią Europejską a państwami ugrupowania Mercosur, tj. Brazylią, Argentyną, Paragwajem, Boliwią i Urugwajem. Porozumienie budzi kontrowersje i protestują przeciwko niemu rolnicy, obawiający się zalania unijnego rynku przez tanie produkty z Ameryki Południowej, które wyprą rodzime towary. Umowie sprzeciwia się też część państw członkowskich, w tym Polska -  jak się okazje - póki co.

Frankfurter Allgemeine Zeitung informuje, że w kwestii dopięcia umowy szefowa KE prowadziła w ostatnich dniach rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i polskim premierem Donaldem Tuskiem. Z informacji przekazanych przez dziennik wynika, że wcześniejsze twarde stanowisko premiera ma się jest tylko na pokaz.

"Oczekuje się, że Tusk będzie mógł zgodzić się na to porozumienie po wyborach prezydenckich w Polsce, w maju 2025"

– podaje FAZ.

Dziennik przypomina, że "Mercosur ma kluczowe znaczenie dla niemieckiej gospodarki", a "jednym ze zwycięzców będzie branża motoryzacyjna". - Dlatego kanclerz Olaf Scholz w ostatnich miesiącach nalegał, aby po ćwierćwieczu negocjacji wreszcie doszło do skutku - zaznacz niemiecka gazeta.

W piątek von der Leyen ma wziąć udział w szczycie pięciu państwa Mercosur. - Wszystko inne niż pomyślne zakończenie negocjacji byłoby niespodzianką - podaje FAZ.

"Niemcy, jak widać, nawet nie próbują ukrywać swojej pewności w sprawie proniemieckiej postawy Tuska"

– skomentowała w mediach społecznościowych była premier Beata Szydło.

 



Źródło: niezalezna.pl, faz.net

#Mercosur #Donald Tusk #wybory 2025