Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Cypryjska armia figurek z terakoty

Wszyscy znamy chińską armię terakotową, tymczasem także Cypr poszczycić się może podobnym zbiorem z terakotowy. Odkrycie szwedzkich archeologów dokonane w 1929 roku na stanowisku starożytnego Agia Eirini to kolekcja małych, ręcznie wykonanych figurek. Agia Eirini leżące na północnym wybrzeżu Cypru było ważną osadą, centrum religijnym i kulturalnym w epoce brązu, ze szczytowym okresem rozwoju między 2000 a 1500 rokiem p.n.e. Cypr był idealnie położony na ścieżkach handlowych, szczególnie między cywilizacją minojską na Krecie a kulturą mykeńską kontynentalnej Grecji. Było to znaczące centrum religijne i kulturalne.

Figurki z Agia Eirini
Figurki z Agia Eirini
Margareta Sjöblom - wikipedia

Rzeźby zostały znalezione w czymś, co wydawało się być sanktuarium. Odkryto tam ogromną kolekcję artefaktów, od ceramiki po przedmioty metalowe, ale wyróżniały się wśród nich właśnie figurki z terakoty, wykonane z wysokim artystycznym kunsztem.

Ofiary i prośby do bogów

W tamtych czasach były one powszechnie używane jako ofiary wotywne w świątyniach lub ołtarzach domowych. Figurki przedstawiają ludzkie postacie, zwierzęta lub hybrydowe stworzenia, które mogły reprezentować bóstwa, czcicieli lub symboliczne zwierzęta związane z boskością. W tym kontekście mogły zostać pozostawione przez czcicieli jako ofiary dla bogów, prosząc o przysługi, takie jak płodność, ochrona lub szczęście. Postaci ludzkie są ukazane w uproszczony sposób, zazwyczaj stojące, z rękami podniesionymi lub wyciągniętymi, co jest powszechną formą występującą w minojskiej sztuce religijnej. Ten gest jest często interpretowany jako znak błagania o coś.

Teatralne ułożenie

Figurki wykonane z lokalnej gliny mają też różne rozmiary – obok całkiem małych, są i takie wielkości człowieka. Niektóre postacie z Agia Eirini przedstawiają również zwierzęta, szczególnie byki, które były centralnym symbolem religii minojskiej. Co najciekawsze rzeźby znaleziono starannie ułożone w półkolu, odwzorującym coś w rodzaju teatru.

Terakotowe figurki z Cypru są często porównywane do słynnej chińskiej armii terakotowej.

 



Źródło: ancient-origins.net

#terakotowa armia z Cypru #Agia erini #Cypr #kultura minojska

Magdalena Łysiak