10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

„Prezent” dla protestujących rolników od koalicji 13 grudnia. „Rząd ich wyłącza spod ochrony konsumenckiej”

- Zamiast stu konkretów dla ludzi jest konkret dla lichwiarzy. Uśmiechnięta Polska przywraca eldorado dla finansowych oszustów i naciągaczy. Na razie cofa ochronę przed lichwą rolnikom – napisał w mediach społecznościowych były minister sprawiedliwości i prokurator generalny Marcin Warchoł, komentując proponowane przez rząd i posłów koalicji 13 grudnia zmiany w ustawie o kredycie konsumenckim, konsumenckiej pożyczce lombardowej oraz Kodeksie cywilnym.

Donald Tusk, Michał Kołodziejczak
Donald Tusk, Michał Kołodziejczak
Tomasz Jędrzejowski - Gazeta Polska

Niekorzystne propozycje zmian

Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu odbędzie się m.in. pierwsze czytanie dwóch projektów nowelizacji ustaw dotyczących kredytów dla rolników. Pierwszy to projekt rządowy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz ustawy o kredycie konsumenckim (druk 227). 

Proponuje on uchylenie art. 2 ust. 2 ustawy o kredycie konsumenckim, odnoszącego się do umów o kredyt zawieranych z osobą fizyczną prowadzącą gospodarstwo rolne oraz uchyleniu art. 385(5) § 2 ustawy - Kodeks cywilny, odnoszącego się do niedozwolonych postanowień umownych, na podstawie którego przepisy dotyczące konsumenta stosuje się do osoby prowadzącej gospodarstwo rolne.

Druga nowelizacja jest projektem poselskim i dotyczy zmiany ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej oraz niektórych innych ustaw (druk 208).

W tej propozycji nowelizacji proponuje się uchylenie przepisów, zgodnie z którymi do osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne należy stosować przepisy ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej, ustawy o kredycie konsumenckim oraz kodeksu cywilnego o klauzulach abuzywnych i niektóre przepisy o pożyczce.

Eldorado dla oszustów i naciągaczy

Były minister sprawiedliwości i prokurator generalny Marcin Warchoł krytycznie odniósł się do proponowany nowelizacji, wskazując, że rolnicy zostaną pozbawieni „ochrony przed lichwą”.

- Zamiast stu konkretów dla ludzi jest konkret dla lichwiarzy. Uśmiechnięta Polska przywraca eldorado dla finansowych oszustów i naciągaczy. Na razie cofa ochronę przed lichwą rolnikom. Zamiast tanich i bezpiecznych kredytów, które gwarantuje wprowadzona przez nas ustawa o kredycie konsumenckim, rolnicy będą mieć będą drogie lichwiarskie pożyczki, bo rząd Donalda Tuska wyłącza ich spod ochrony konsumenckiej. Co jeszcze planuje uśmiechnięta koalicja, która w 2011 r. już raz zlikwidowała prawo antylichwiarskie, doprowadzając do dramatów setki tysięcy oszukanych pożyczkobiorców? Zalegalizują lichwę w imię przywrócenia praworządności?

- napisał w mediach społecznościowych Warchoł.

Były wiceszef resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta zwraca uwagę, że propozycje nowelizacji prawa uderzające w rolników będą procedowane w dniu, kiedy w stolicy odbywa się rolniczy protest.


Z proponowanych nowelizacji wynika, że z Kodeksu cywilnego zniknąć miałby art. 385(5) § 2. Mówiący o tym, że „przepisy dotyczące konsumenta, zawarte w art. 385(1)-385(3), stosuje się do osoby fizycznej prowadzącej gospodarstwo rolne w rozumieniu art. 6 pkt 4 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2023 r. poz. 208, 337 i 641)”.

Z ustawy o kredycie konsumenckim proponowane jest wykreślenie art. 2 ust. 2.: „Ustawę stosuje się także do umów o kredyt zawieranych z osobą fizyczną prowadzącą gospodarstwo rolne w rozumieniu art. 6 pkt 4 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2023 r. poz. 208, 337 i 641)” oraz art. 7206, który obecnie brzmi: „Przepisy art. 7202-7205 stosuje się do umów pożyczki zawartych z osobą fizyczną prowadzącą gospodarstwo rolne w rozumieniu art. 6 pkt 4 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników”.

Z ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej wykreślony ma zostać art. 2 ust. 1, mówiący, że przepisy ustawy „stosuje się także do umów o pożyczkę lombardową zawieranych z osobą fizyczną prowadzącą gospodarstwo rolne w rozumieniu art. 6 pkt 4 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników”.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#Marcin Warchoł #kredyt konsumencki #kodeks cywilny #lichwa #rolnictwo

po