Ukazał się drugi tom poświęcony dziejom krzyża w Polsce z wyjątkowymi fotografiami Adama Bujaka.
„Krzyż polski” – takim wspólnym tytułem opatrzone zostały cztery tomy poświęcone dziejom krzyża w naszej Ojczyźnie. Cztery albumy z obszernymi tekstami ukazują obecność Krzyża w życiu całego narodu na przestrzeni tysiąca lat, jego trwanie w sercach Polaków. Zachwycają zdjęcia mistrza sakralnej fotografii Adama Bujaka; zarówno najprostszych, przydrożnych krzyży, jak i wielkich dzieł sztuki. Przeglądając karty kolejnego tomu „Krzyża polskiego”, trudno nie przyznać racji naszemu wielkiemu wieszczowi, który pisał: „Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem – Polska jest Polską, a Polak Polakiem” (Adam Mickiewicz).
Albumy ukazują dzieje krzyża na przestrzeni historii Polski i polskiego narodu. Przypominają postaci historyczne, przybliżają obszerne cytaty z wypowiedzi błogosławionego Jana Pawła II o krzyżu.
W albumach „Krzyż polski” pokazano piękno, niezachwianą moc i potęgę krzyża. Przedstawiono obiekty znane, otoczone powszechną czcią, będące wspaniałymi dziełami sztuki oraz te odnalezione w najdalszych zakątkach Polski. Utrwalił je wybitny artysta fotografik Adam Bujak – dla nas i dla przyszłych pokoleń.
Zdumiewa wielość i różnorodność form przedstawień krzyża i Ukrzyżowanego. Widać potęgę krzyża i jego znaczenia dla naszego narodu, widać, że Polska krzyżem stoi. Widać, że walka z krzyżem to podważanie chrześcijańskich fundamentów kraju. Przekazowi obrazowemu towarzyszy każdorazowo przekaz słowny, pomagający zrozumieć bogactwo – nieraz ukrytych lub zapomnianych – znaczeń ikonograficznych czy historycznych. Tom trzeci, „Krajobraz i sacrum”, opatrzony będzie esejem ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, a kończący serię tom czwarty, „Patriotyzm i męczeństwo” – esejem prof. Andrzeja Nowaka. Redaktorem wszystkich tomów i autorem ich formy graficznej jest pomysłodawca serii, znakomity wydawca katolicki Leszek Sosnowski.
Z rozdziału „Obawy o przyszłość Krzyża w Polsce”:
Tysiąc lat dało się przetrwać z Krzyżem i nie odważono się z nim otwarcie walczyć.
A teraz, w 2010 r., po śmierci Prymasa Stefana Wyszyńskiego i Ojca Świętego Jana Pawła II Polacy, którzy swymi metrykami tkwią w kościelnych zapisach, odważyli się wołać: ‘Precz z krzyżem!’. Ale nie zniechęcajcie się. Robicie dobrą i wielką robotę. Obiecujemy, że będziemy wam pomagać. Nie będziecie sami.
Kardynał Stanisław Nagy
„Krzyż polski . Przybytek Pański” cz. 2
Tekst: Kard. Stanisław Nagy
Koncepcja wybór i grafika: Leszek Sosnowski
Fotografie: Adam Bujak
224 str., 23,5 x 29 cm, papier kredowy, 150 g, oprawa twarda, obwoluta
Tom I i II w sprzedaży
Tom III „Krajobraz i sacrum”: ukaże się w lutym 2011
Tom IV „Patriotyzm i męczeństwo”: ukaże się w 2. połowie marca 2011
_______________________________________________________________________________
Biały Kruk Wydawcą Dziesięciolecia 2001-2010
„za największą w świecie popularyzację dzieła i osoby bł. Jana Pawła II, promocję Polski i rodzimych autorów oraz szczególnie wysoki poziom edytorski”
Statuetka Nagrody Wydawca Dziesięciolecia zostanie uroczyście wręczona Wydawcy i Adamowi Bujakowi przez ks. Wiesława A. Niewęgłowskiego Krajowego Duszpasterza Środowisk Twórczych 26 stycznia br. o godz. 13.00 w Bibliotece Narodowej w Warszawie al. Niepodległości 213, Sala Darczyńców
Biały Kruk opublikował ponad 90 tytułów poświęconych Janowi Pawłowi II. Jest największym na świecie wydawcą książek prezentujących osobę i działalność Karola Wojtyły – Jana Pawła II.
Źródło:
pł