Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Korea Południowa: Priorytet dla zapisu o kredycie dla Polski

Rządząca Koreą Płd. partia nada priorytet przyjęciu poprawki do ustawy, która umożliwi sfinansowanie wartej 30 bln wonów (ok. 90 mld zł) umowy na zakup uzbrojenia przez Polską - poinformował dzisiaj portal Business Korea. Nowela ma być głosowana na specjalnej sesji parlamentu w lutym, by zdążyć przed kwietniowymi wyborami parlamentarnymi.

Flaga Korei Południowej
Flaga Korei Południowej
KINNYtv - pixabay.com

Według źródeł, na które powołuje się portal, rządząca Partia Władzy Ludowej (PPP) zaproponuje Demokratycznej Partii Korei (DPK) zorganizowanie posiedzenia Podkomisji Spraw Gospodarczych i Finansowych Komitetu Strategii i Finansów w celu omówienia poprawki do ustawy o Korea Export-Import Bank (Eximbank) w lutym.

Partie rządzące i opozycyjne uzgodniły zwołanie na 19 lutego nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Narodowego, z sesją plenarna zaplanowaną na 29 lutego.

Oznacza to, że w ciągu 10 dni poprawka do ustawy o Eximbank będzie musiała przejść przez Podkomisję Spraw Gospodarczych i Finansowych oraz sesję plenarną Komisji Strategii i Finansów, Komisji Legislacji i Sądownictwa oraz sesję plenarną Zgromadzenia Narodowego.

Zmiana ustawy jest niezbędna do sfinalizowania drugiego kontraktu na eksport koreańskiego uzbrojenia do Polski.

Zgodnie z obowiązującą ustawą, Eximbank może udzielić kredytobiorcy pożyczki w wysokości do 40 proc. swojego kapitału. W lipcu kapitał banku wynosił 18,4 bln wonów (w tym 15 bln wonów kapitału ustawowego), co pozwala na udzielenie Polsce kredytu do 7,35 bln wonów. Po sfinansowaniu już 6 bln wonów w ramach pierwszej transakcji, instytucji pozostało tylko ok. 1,35 bln wonów na kredyt dla Warszawy.

Projekt poprawki został złożony przez posłów Yoon Young-seok z PPP oraz Yang Ki-dae i Jeong Sung-ho z DPK. Ma on na celu zwiększenie obecnego limitu kapitału własnego w wysokości 15 bln wonów do 25 lub 35 bln wonów. Partie rządzące i opozycyjne złożyły poprawkę na posiedzeniu Podkomisji Spraw Gospodarczych i Finansowych w listopadzie 2023 r., ale dotychczas nie poddano jej pod obrady.

W ubiegłym tygodniu koreańskie media informowały, że ustawa ta "utknęła w martwym punkcie" w związku z zaplanowanymi na kwiecień wyborami powszechnymi. Według mediów w efekcie tego opóźnienia umowa zbrojeniowa z Polską może "zostać zmniejszona albo całkowicie porzucona".

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Korea Południowa

dm